Ankara'da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde bir araya geldi. Polis, LGBTİ+ dövizi taşıdığı iddia edilen 5 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan açıklamada, "Kadın cinayetlerini olağanlaştırmaya çalışan 'erkek adalete itaat yok, isyan var' demek için sokaklardayız" denildi.

Ankara'daki 25 Kasım eyleminde 5 gözaltı!

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nde kadınlar, Ankara'da bir araya geldi.

Ankara Kadın Platformu çağrısı ile bu akşam Sakarya Caddesi’nde buluşan kadınlar “Erkek şiddetine karşı itaat yok, isyan var” yazılı pankartı taşıdı. Polis, LGBTİ+ dövizi taşıdığı iddia edilen 5 kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi.

Kadınlar, “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat, etmiyoruz”, “Kadınlar yürüyor, mücadele büyüyor” sloganları attı.

Ankara Kadın Platformu tarafından yapılan basın açıklamasını Selda Kondakçı okuyarak şunları söyledi:

"Bugün 25 Kasım. Bugün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ve biz kadınlar, 'Erkek ve devlet şiddetine karşı itaat yok isyan var' demek için bugün de yaşadığımız coğrafyanın ve dünyanın sokaklarına çıktık. Kadınlara yönelik saldırıların her geçen gün derinleştiği ve kadınların dünyanın dört bir yanında diktatörlere karşı örgütlendiği, direndiği, isyan ettiği bir süreci yaşıyoruz. İktidar, erkek şiddetine karşı önlem almadığı gibi cinsiyetçi, LGBTİ artı düşmanı, kadın kazanımlarına saldıran politikalarına her gün bir yenisini ekliyor.

Kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğü olan devlet, kadınlara yönelik işkenceye varan özel savaş uygulamalarıyla, cezasızlık politikasıyla, erkek yargı mekanizmasıyla, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadın kazanımlarını hedef alan hukuksuz uygulamalarıyla şiddetin bizzat faili durumunda. Geçtiğimiz 25 Kasım'dan bu yana 376 kadın erkek şiddetiyle katledildi. Kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri her geçen gün artarken, bu ölümlere ilişkin etkin soruşturma yürütülmüyor, cinayetlerin üstü kapatılmaya çalışılıyor. Hayatlarına karşılık özsavunma hakkını kullanmak zorunda kalan kadınlar bir kez daha erkek yargı tarafından sistematik hukuksuzluğa maruz bırakılıyor.

Kadın mücadelesini her alanda yargılamaya çalışanlar, kadın ve LGBTİ+ katillerine kol kanat geriyor. Gülistan Doku 1056 gündür kayıp. İpek Er’in, Nadira’nın, Ceren’in faillerini de failleri cezasızlıkla ödüllendirenleri de tanıyoruz. Özsavunma hakkını kullanan Nevin Yıldırım’ı, Fikriye Özbek’i unutmuyoruz. Kadın cinayetlerini olağanlaştırmaya çalışan 'erkek adalete itaat yok, isyan var' demek için bugün sokaklardayız."

(ANKA)