birgün

1° PARÇALI BULUTLU

Ankara'daki Türk Traktör işçileri de üretimi durdurdu

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.05.2015 14:00
Ankara'daki Türk Traktör işçileri de üretimi durdurdu
Abone Ol google-news

Bursa'da Renault fabrikasında 15 Mayıs'ta başlayan direniş patronların numaralrına karşılık yayılarak devam ederken, Ankara'da da Türk Traktör fabrikasında 7-3 ve 3-11 vardiyalarında çalışan işçiler iş bırakma eylemi yaptı. İşçiler, işverenden taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

İşçiler adına açıklama yapan Emre Cevizlioğlu, "Bu direnişin amacını zaten tüm herkes de biliyor. Renault, Ford, Fiat ne istiyorsa biz de aynısı istiyoruz. Üç yıllık sözleşmeyi reddettik. Bu sözleşme bize söylenerek yapılan bir sözleşme değildi. Biz bu sözleşmenin rafa kaldırılmasını istiyoruz. Faaliyetlerimizi işverenlere söyledik. İşten atmamalarını, bu ücretlerde iyileştirme ve kendi temsilcilerimizi kendimiz seçme talebini götürdük. Sadece hakkımız ve doğru bildiğimiz bir şey istedik" dedi.

'BELKİ BİZİ DUYAN OLUR'
İşverenin kendilerini 'bunlar siyasi' diyerek reddettiğini belirten Cevizlioğlu, "Zaten biz bundan öncede tüm yasal yolları kullanarak taleplerimizi getirmiştik. Bu işi buraya vardıran şey, bizim bu yasal yollardan taleplerimizin karşılanamaması ve muhatap bulamamamız. Biz de böyle bir greve ve direnişe kalktık. Belki bizi bir duyan, belki bizim taleplerimizi dinleyen olur, belki bir tane muhatap çıkar diye. Taleplerimiz karşılanana kadar, şu anda tüm işçi arkadaşlarla konuştum, kimse bu işi sonlandırmadan bırakmak istemiyor" diye konuştu.

İçeride işçilerin eylemi devam ederken, arkadaşları da kendilerine kapıda destek verdi. Arkadaşları işçiler için semaverde çay demledi. Grev yapan işçiler, Türk Traktör'ün giriş kısmında bulunan tellere de dövizler astı.

Tofaş'ta patron yalanı: Bir avuç işçi getirdi, 'üretim başladı' dedi

İşçiler kararlı, patrondan geri vites: Ford işçisi gemileri yaktı

Metalde büyük direniş: Patronda korku, işçide kararlılık var

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol