birgün

1° AÇIK

Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenler anısına: “Kuş Mitingi”

Hilmi Yarayıcı ve Kerem Ulaş Dönmez, Ankara Gar Katliamının 6. yılında yaşamını yitirenleri "Kuş Mitingi" isimli besteleri ile andı.

KÜLTÜR SANAT 10.10.2021 10:52
Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenler anısına: “Kuş Mitingi”
Abone Ol google-news

Ankara Gar Katliamının 6. yılında sanatçı Hilmi Yarayıcı ve Kerem Ulaş Dönmez ortak bir çalışma ile katliamda hayatını kaybedenleri andı.

Sözü ve bestesi Yılmaz Kaya’ya ait olan eserin şiiri ölümsüz şair Adnan Yücel’e, aranjmanı Kerem Ulaş Dönmez ‘e, klip yönetmenliği ise Egemen Yılmaz ‘a ait.

Klip çekimleri Önder Babat Kültür Merkezinde gerçekleştirilen eserin tüm yapım süreci Karoft Müzik Prodüksiyon tarafından üstlenildi.

Şarkıyı gar katliamında yitirilen hayatlara adayan Hilmi Yarayıcı çalışmaya yönelik şu açıklamayı yapmıştır ;

“Bugün 103 kez öldürüldük.103 kez canımızdan can koparıldı. Acısı kalbimizi kanatmaya devam ediyor. Bu bir anka kuşunun öyküsüdür... Bu öykü 10 Ekim kuşluk vakti yitirdiğimiz barış güvercinlerimizin ve daha nicelerinin ezgisidir. Güneşli güzel günlere gebeyken memleketim bizlere hep yeni ağıtların sancısını yaşatmıştır. Oysa barış içerisinde paylaşacağımız koca bir dünya ve neşeli türküler bırakmalıydık geleceğe. Fakat biliyoruz ve inanıyoruz ki o günler de gelecektir muhakkak… Bu çalışmayı, bir yanıyla tarihe not düşüp acılarımızı paylaşmak, bir yanıyla da geleceğe dair umutlarımızdan bir izdüşüm bırakmak adına paylaşıyoruz. Yunus Emre’nin de söylediği gibi; 'Ölürse ten ölür canlar ölesi değil.' 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde Barış Mitingi’nde yitirdiğimiz canları saygıyla anıyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun