birgün

21° AZ BULUTLU

GÜNCEL 22.11.2019 22:56

Ankara’nın kaymağını yemeye devam

Melih Gökçek döneminde belediyeden çok sayıda ihale alan Söğüt İnşaat Genel Müdürü tarafından kurulan Tuğra İnşaat ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında 246 milyon TL’lik asfalt ihalesinin sözleşmesi imzalandı

Ankara’nın kaymağını yemeye devam

İSMAİL ARI

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin canlı yayınladığı 21 Ağustos’ta yapılan asfalt ihalesinin sözleşmesi imzalandı. 2021 yılına kadar Ankara’nın asfaltını eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek döneminde belediyenin milyarlarca liralık asfalt ihalelerini alan Söğüt İnşaat’ın Genel Müdürü Durali Akpınar’ın sahibi olduğu Tuğra İnşaat yapmayı sürdürecek.

“Ankara’nın Muhtelif İlçelerinde BSK Asfalt Kaplama Yapım İşi” başlığıyla yapılan ihaleye ilişkin sözleşme 21 Ekim’de imzalandı. İmzalanan sözleşmeye göre yüksek kırımla ihaleyi alan Tuğra İnşaat’a toplam 246 milyon 578 bin TL ödenecek.

SÖZLEŞME 2021’DE BİTECEK

Kamu İhale Kurumu’nun 18 Kasımda yayımladığı ihale sonuç ilanına ve imzalanan sözleşmeye göre Tuğra İnşaat 2021 yılının Ocak ayına kadar Ankara’nın asfalt işlerini yapacak. Sözleşmenin süresi 450 gün olarak belirtildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007 ile 2018 yılları arasında yedi kez asfalt ihalesi yapıldı. Bu ihalelerden altısını Durali Akpınar’ın Genel Müdürü olduğu Söğüt İnşaat kazandı.

Yapımı tamamlanmadan açılışı yapılan ve sonrasında sorunlar yaşanan Eryaman Stadı da Söğüt inşaat tarafından yapıldı. Söğüt İnşaat’ın internet sitesine yer alan bilgilere göre şirket “Metromall Eryaman Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Eryaman Stadyumu ve Spor Tesisleri Yapım İşi, Mevlana Cami, Torbalı – Ödemiş- Kiraz Yolu” gibi çok sayıda projeyi de üstlendi.

ŞOFÖRLÜKTEN ŞİRKET SAHİPLİĞİNE

Durali Akpınar’ın Genel Müdürü olduğu Söğüt İnşaat’ın sahibinin de geçmişte dolmuş şoförlüğü yaptığı ortaya çıkmıştı. CHP’li Ali Haydar Hakverdi geçtiğimiz yıllarda TBMM’de yaptığı açıklamada “Ankara’da dolmuş şoförlüğü yaparken kaderi Melih Gökçek’le birlikte değişen Söğüt İnşaat’ın sahibi Mustafa Akan namı diğer dolmuşçu Mustafa bu milyonlarca liralık arsa ihalesini ANFA ile birlikte kazanmıştır” ifadelerini kullandı.

MAL VARLIĞI ARAŞTIRILACAK

Melih Gökçek’in Refahyol hükümetinde Devlet Bakanlığı yapan Gürcan Dağdaş hakkında açtığı ve önceki gün görülen hakaret davasında mahkeme Gökçek'in mal varlığının incelenmesi için tapu ve bankalara yazı yazılmasına, ayrıca mal beyanlarının da incelenmesine yönelik karar aldı. Gökçek “Ben servetimin araştırılmasından endişelenen biri değilim, araştırılsın” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız