birgün

3° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

Ankara Valiliği’nden Yüksel Caddesi'nde eylem ve şarkı yasağı

GÜNCEL 04.07.2017 21:47
Ankara Valiliği’nden Yüksel Caddesi'nde eylem ve şarkı yasağı
Abone Ol google-news

Ankara Valiliği, Yüksel Caddesi ve çevresini her türlü toplantı ve gösteriye yasaklandığını duyurdu. Yasak kapsamında şarkı söylemek de var.

Ankara Valiliği, ihraç edilmelerinin ardından işe geri dönme talebiyle açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemlerinin sürdüğü Yüksel Caddesi ve çevresini her türlü toplantı ve gösteriye yasakladığını duyurdu. Yasak kapsamında Cadde ve çevresindeki sokaklarda “yüksek sesle şarkı, türkü, marş söylenmesi” de sıralandı Valilik daha önce de günlerce Yüksel Caddesi’ni bariyerlerle kapatmıştı. Caddenin sembollerinden İnsan Hakları Anıtı hala polis bariyerleriyle çevrili duruyordu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Atatürk Bulvarı Kızılay Kavşak’tan Ziya Gökalp Caddesi-Mithatpaşa Caddesi kesişimi arasında kalan güzergâh, Ziya Gökalp Caddesi-Mithatpaşa Caddesi kesişiminden Mithatpaşa Caddesi-Meşrutiyet Caddesi kesişimi arasında kalan güzergâh, Meşrutiyet Caddesi-Mithatpaşa Caddesi kesişiminden Meşrutiyet Caddesi-Atatürk Bulvarı kesişimi arasında kalan güzergâh ile Meşrutiyet Caddesi-Atatürk Bulvarı kesişiminden Atatürk Bulvarı Kızılay Kavşak arasında kalan güzergâh ile bu güzergâhlar arasında kalan (Yüksel Caddesi, Selanik Caddesi, Bayındır 2 Sokak, Konur Sokak, Ihlamur Sokak, Karanfil Sokak, Hatay Sokak) ve bağlayan yol üzerinde bulunan yerlerde çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından basın açıklaması adı altında (film gösterimi, çadır kurma, ateş yakma, açlık grevi/oturma eylemi vb.) toplantı ve gösteri yürüyüşü türünden eylem/etkinlikler” yapıldığı belirtildi.

“Basın açıklaması adı altında kitlesel katılımlarla, yaya ve araç trafiği akışını engelleyecek şekilde, çevrede ses kirliliği oluşturularak kanuna aykırı, kamu düzenini bozan birtakım eylem ve etkinliklerin düzenlendiği” ifadelerine yer verilen açıklamada, bu durumun bölge esnafı ve vatandaşlar arasında korku ve panik ortamı oluşturmasına, bölgenin “marjinal gruplarca kazanılmış eylem alanı olarak görülmesine”, yayaların geçişi esnasında “istenmeyen olayların yaşanmasına yol açtığı” savunularak, “Bu hâliyle yukarıda sayılan eylem ve etkinliklerin, toplumun geniş kesimlerine sirayet potansiyeli taşıdığı için toplumsal güvenliği tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir” denildi.

“Terör örgütleri tarafından bu tür toplantılara yönelik eylem yapılabileceği” istihbaratı olduğu iddia edilen açıklamada, Yüksel Caddesi ve Konur Sokak ile bağlayan yollar üzerinde ve çevresinde 24 saat boyunca “çevreyi rahatsız edici şekilde yüksek sesle şarkı, türkü, marş vb. söylenmesi, slogan atılması veya her ne suretle olursa olsun toplantı, basın açıklaması vb. eylem yapılması, 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m maddesi hükümleri kapsamında yasaklandığı” bildirildi.

Açıklamada, “Yukarıda belirtilen emir ve yasaklara uymayanlar hakkında -fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde- 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17 ile 28. maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu’nun 11/m ile 25/b maddesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11/C ile 66. madde hükümleri, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır” denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol