birgün

25° HAFİF YAĞMUR

Ankara yolsuzluklarla ilgili 12 maddeyi yerine getirmedi

SİYASET 24.06.2022 09:21
Ankara yolsuzluklarla ilgili 12 maddeyi yerine getirmedi Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

POLİTİKA SERVİSİ

Avrupa Konseyi Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO), Türkiye’ye yapılan ‘yolsuzlukla mücadele’ tavsiyelerini yerine getirip getirmediğini değerlendirildi. Raporda Türkiye’nin birçok maddeyi yerine getirmediği görülürken Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), Avrupa standartlarıyla çeliştiği ve bağımsız bir yargıdan uzak olduğuna yer verildi.

Raporda Türkiye’den gerçekleştirilmesi istenen 22 tavsiyeyle ilgili açıklamalara yer veren GRECO, tavsiyelerden üçünün tatmin edici şekilde yerine getirdiğini belirtti. Raporda geriye kalan tavsiyelerden dokuzunu kısmen yerine getirildiği ifade edilirken 12 tavsiyenin ise yerine getirilmediği paylaşıldı.

"Milletvekilleri, hâkim ve savcılar bakımından yolsuzluğun önlenmesi" adlı Raporda “Milletvekilleriyle ile ilgili olarak, İkinci Ara Uyum Raporu’nun kabul edilmesinin ardından GRECO tavsiyelerinin yerine getirilmesine yönelik somut bir gelişme kaydedilmemiştir" denildi. Son Değerlendirme Raporu’ndan bu yana Türkiye’nin gelişme kaydedemediğini belirten GRECO, “Milletvekillerine Yönelik Etik Davranış İlkeleri Kanun tasarısının, önceki yasama meclisi tarafından incelendiğini ve mevcut yasama meclisinde görüşülmeyi beklediğini" tekrardan belirtti.

Raporda ayrıca Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) yönelik uyarılar da yer aldı. HSK’nın yapısının eleştirildiği Raporda "HSK’nın Cumhurbaşkanı ve TBMM tarafından belirlenen üyelerden oluşması ve üyelerin hiçbirinin hâkim ve savcıların kendileri tarafından seçilmiyor olması, bağımsız ve özerk yargıyla çelişmektedir’’ denildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol