birgün

21° AÇIK

Anket: AB genelinde Hindistan'a Türkiye'den daha olumlu bakılıyor

Avrupa Parlamentosu'nun Eurobarometer anketine katılanlar yüzde 38 oranında Hindistan hakkında olumlu görüş bildirirken bu oran Türkiye hakkında yüzde 28 olarak kaydedildi. Türkiye'ye en olumlu bakan ülke ise Letonya oldu.

GÜNCEL 22.06.2022 14:18
Anket: AB genelinde Hindistan'a Türkiye'den daha olumlu bakılıyor Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa Birliği (AB) genelinde yaptırdığı bir kamuoyu araştırmasında Türkiye ile ilgili veriler de yer aldı.

DW Türkçe'nin haberine göre, ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Hindistan ve Türkiye ile ilgili görüşlerin sorulduğu Eurobarometer anketine katılanların yüzde 28'i Türkiye hakkında olumlu görüşe sahip olduğunu söylerken yüzde 60'ı olumsuz görüş bildirdi. Yüzde 12'si de "Bilmiyorum" yanıtını verdi.

AB üyesi 27 ülkede yaklaşık 27 bin kişiyle nisan ve mayıs aylarında yüz yüze görüşülerek yapılan anket sonucuna göre Türkiye hakkında en fazla olumlu görüş bildirilen ülke, yüzde 56 ile Letonya oldu. Bu ülkeyi Romanya yüzde 55 ile Litvanya yüzde 52 ile Hırvatistan yüzde 52 ile ve Malta yüzde 50 ile takip etti.

En az olumlu görüş bildirilen ülkeyse yüzde 4 ile Yunanistan oldu. Olumlu görüş sahibi katılımcıların oranının en düşük seviyede olduğu diğer ülkeler Kıbrıs Cumhuriyeti (yüzde 9(, İsveç (yüzde 12) ve Almanya (yüzde 17) oldu.

AB HAKKINDA OLUMLU OLANLAR TÜRKİYE'YE DE OLUMLU BAKIYOR

AB genelinde verilen yanıtlar sosyo-demografik açıdan analiz edildiğinde, genç katılımcıların Türkiye hakkında daha olumlu görüşlere sahip olduğu görüldü. Ankete katılan 55 yaş üstü AB vatandaşlarının sadece yüzde 22'si Türkiye hakkında olumlu görüş bildirirken bu oran 15-24 yaş grubunda yüzde 38 olarak kaydedildi.

Ayrıca AB hakkında olumlu görüş sahibi olan katılımcıların Türkiye'ye de daha olumlu baktığı görüldü. Avrupa Birliği hakkında olumlu görüş bildirenlerin yüzde 31'inin Türkiye hakkında da olumlu düşündüğü ortaya koyulurken, olumsuz görüş bildirenlerin yüzde 23'ü Türkiye hakkında da olumsuz düşündüğünü ifade etti.

Ukrayna savaşıyla ilgili haberleri takip edenler arasındaki Türkiye sempatisi de takip etmeyenlere kıyasla az da olsa yüksek çıktı.

Ukrayna savaşıyla ilgili haberleri takip etmeyenlerin yüzde 31'i Türkiye hakkında olumlu görüş bildirirken takip edenlerin yüzde 27'si olumsuz görüş sahibi olduğunu belirtti.

HİNDİSTAN'A TÜRKİYE'DEN DAHA OLUMLU BAKIYORLAR

Ankete bu yıl Türkiye ile beraber eklenen Hindistan hakkında AB genelinde olumlu görüş bildirenlerin oranıysa yüzde 38 oldu.

Hindistan hakkında olumlu görüş sahibi olanların oranının en düşük olduğu ülke yüzde 28 ile Almanya çıktı. En yüksek oransa yüzde 53 ile Hırvatistan'da görüldü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol