birgün

22° AÇIK

AVRUPA 14.10.2020 18:28

Anket: Halkın büyük bir çoğunluğu İskoçya’nın bağımsızlığını destekliyor

İskoçya'da yapılan anketin sonucuna göre, bağımsızlık referandumunda oy kullanmalarının muhtemel olduğunu söyleyenlerin yüzde 58'i 'Evet' oyu kullanacağını ifade etti. SNP’nin Başkan Yardımcısı Keith Brown ankete ilişkin "İskoçya’da halkın çoğunluğunun yerleşik iradesinin bağımsızlık olduğunu gösteren sembol bir anket” olduğunu ifade etti.

Anket: Halkın büyük bir çoğunluğu İskoçya’nın bağımsızlığını destekliyor

Dış Haberler Servisi

Ipsos MORI tarafından gerçekleştirilen bir kamuoyu yoklamasına göre, halkın büyük bir çoğunluğu İskoç bağımsızlığını destekliyor.

Bu son anket, yapılacak bir bağımsızlık referandumunda oy kullanmalarının muhtemel olduğunu söyleyenlerin yüzde 58’inin ‘Evet’ oyu kullanacaklarını ortaya koyarken, sadece yüzde 42’sinin ‘Hayır’ oyu kullanacağını gösteriyor.

Independent’tan Ashley Cowburn’ün haberine göre, İngiltere Başbakanı Boris Johnson; İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) İskoç Parlamentosu'na ikinci bir oylama yetkisi vermesi çağrılarını, “İskoçya’nın son on yılda yaşadığı politik durgunluğun devam etmesine” sebep olacağı gerekçesiyle reddetti.

Başbakan Johnson, İskoçların bağımsızlığa karşı yüzde 55’e 44 oy kullandıkları 2014 referandumunun “bir kuşakta bir kez” olacak bir oylama olduğunu söyledi.

Buna karşın, çarşamba günü yayımlanan anket; İskoçların neredeyse üçte ikisinin, Nicola Sturgeon’un SNP’sinin gelecek yıl yapılacak Holyrood seçiminde parlamentoda çoğunluğu alması durumunda, İngiliz hükümetinin gelecek 5 yıl içerisinde yapılacak bir bağımsızlık referandumuna izin vereceğine gösterdi.

SNP’nin Başkan Yardımcısı Keith Brown ankete ilişkin konuşarak, “Bu (anketin), İskoçya’da halkın çoğunluğunun yerleşik iradesinin bağımsızlık olduğunu gösteren sembol bir anket” olduğunu belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol