birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 07.09.2020 17:26

Anket: Toplum, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsle ilgili gerçek verileri açıkladığını düşünmüyor

MetroPOLL Araştırma’nın anketi, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan koronavirüs vaka sayılarına ilişkin verilere toplumun büyük çoğunluğunun güvenmediğini ortaya kodu.

Anket: Toplum, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüsle ilgili gerçek verileri açıkladığını düşünmüyor

HABER MERKEZİ

MetroPOLL Araştırma’nın yaptığı son ankete göre toplun yaklaşık yüzde 60’ı, iktidarın koronavirüsle ilgili gerçek verileri açıkladığını düşünmüyor. Nisan ayında ise verilerin şeffaf biçimde açıklandığını düşünenlerin oranı yüzde 62’ydi.

MetroPOLL Araştırma şirketi, yaptığı son ankette “Hükümetin koronavirüs vaka sayılarıyla ilgili açıklamalarında şeffaf davrandığını ve gerçekleri açıkladığını düşünüyor musunuz?” sorusuna yanıt aradı.

Ağustos ayında yapılan ankete katılanların yüzde 58,9’u, bu soruya ‘düşünmüyorum’ yanıtı verdi. Yüzde 36,2, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere güvendiğini söylerken yüzde 4,9 ise ‘fikrim yok/cevap yok” dedi.

Aynı sorunun Nisan ayındaki karşılıklar ise tam tersi bir tabloyu işaret ediyordu. Nisan ayınca Sağlık Bakanlığı’na güvenmeyenlerin oranı yüzde 30 iken, güvenenlerin oranı ise yüzde 62,3’tü.

Ankete katılanların partilere göre dağılımında ise iktidar partileri AKP ve MHP’nin seçmenleri yüzde 60 oranında verilere güvendiğini söylerken muhalefet partilerinin seçmenlerinin büyük çoğunluğu ise güvenmediğini belirtti.

MetroPOLL araştırmanın anket sonuçları şöyle:

anket-toplum-saglik-bakanligi-nin-koronavirusle-ilgili-gercek-verileri-acikladigini-dusunmuyor-778028-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol