birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 12.08.2021 17:35

Anket: Yüzde 61, Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini düşünüyor

Metropoll’ün Türkiye’nin Nabzı-Temmuz 2021 araştırmasına göre, Türkiye’nin askerlerini Afganistan’dan çekmesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 61,6. AKP seçmeninin yüzde 46,7’sinin, MHP seçmeninin ise yüzde 64,8’inin görüşü de bu yönde.

Anket: Yüzde 61, Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini düşünüyor

Metropoll Araştırma’nın Türkiye’nin Nabzı- Temmuz 2021 araştırmasının sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 61,6’sı, Türkiye’nin Afganistan’dan askerlerini çekmesi gerektiğini düşünüyor.

Metropoll Araştırma Merkezi sahibi Özer Sencar, araştırmanın sonuçlarını kişisel Twitter hesabından paylaştı.

“Amerikan askerlerinin çekildiği Afganistan’dan Türk askerlerinin de çekilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 61,6’sı “Evet, düşünüyorum” yanıtı verdi.

“Hayır, düşünmüyorum” diyenlerin oranı yüzde 27,4 olurken “Fikrim yok” diyenlerin oranı ise yüzde 11 olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin Nabzı araştırmasının Haziran ayı sonuçlarına göre Türk askerlerinin Afganistan’dan çekilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı yüzde 14,6 artarken çekilmemesi gerektiğini düşünenlerin oranı ise yüzde 7,5 geriledi.

Ankete katılan AKP seçmenlerinin yüzde 46,7’si, MHP seçmenlerinin yüzde 64,8’i CHP seçmenlerinin yüzde 80,4’ü, İYİ Parti seçmenlerinin yüzde 84,5’i, HDP seçmenlerinin yüzde 78,6’sı, Türkiye’nin Afganistan’dan çekilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

anket-yuzde-61-turkiye-nin-afganistan-dan-cekilmesi-gerektigini-dusunuyor-909588-1.

YÜZDE 22, TALİBAN’LA İSLAM ANLAYIŞININ AYNI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Öte yandan araştırmada, "Afganistan'daki Taliban'ın İslam anlayışı ile sizin İslam anlayışınız arasında fark görüyor musunuz" diye de soruldu.

Yüzde 56,9'luk kesim, "İslam anlayışımız farklı" derken, yüzde 22,6'lık kesim "İslam anlayışımız aynı" dedi.

Yüzde 20'lik kesim ise, "Fikrim/cevabım yok" dedi.

Öte yandan AKP seçmeninin yarısı, MHP seçmeninin yüzde 80'i, Taliban'la İslam anlayışının farklı olduğunu söyledi.

anket-yuzde-61-turkiye-nin-afganistan-dan-cekilmesi-gerektigini-dusunuyor-909589-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol