birgün

24° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 04.08.2021 11:25

Anlık ödeme uygulaması FAST'te limit 2 bin liraya çıktı

Anlık ödeme sistemi FAST'te limit bugün itibariyla 2 bin liraya yükseldi.

Anlık ödeme uygulaması FAST'te limit 2 bin liraya çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminde işlem limiti bugün itibarıyla 2 bin liraya yükseldi.

24 saat para transferine olanak sağlayan sistem 8 Ocak'ta 50 lira limitle kullanıma açılmıştı. İşlem limiti 29 Ocak'ta bin liraya yükselmişti.

Merkez Bankası, 9 Temmuz'da yaptığı açıklamada, ilerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesinin hedeflendiğini açıklamıştı.

FAST sistemi nasıl çalışıyor?

FAST’ta ödemeler 7/24 ve anında karşı hesaba geçer ve ödemenin tarafları, bankaları tarafından ödemenin durumu hakkında anında bilgilendirilir.

FAST sistemi bir anlık ödeme sistemidir. Yani siz ödeme talimatınızı onayladığınız an finansal kuruluşunuz talimatı FAST’a gönderir.

Ödemeniz saniyeler içinde karşı finansal kuruluştaki alıcının hesabına geçer. Ödemeyi alan kullanıcı anında hesabına gelen fonu kullanabilir. 25 saniyede tamamlanmayan işlemler iptal edilir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol