birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.05.2021 19:04

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, içki yasağına karşı çıktı: Turizm şehriyiz

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in il umumi hıfzıssıhha kurulunun alkol satışının “tam kapanma” döneminde yasaklanması kararına “Turizm şehri olmamız nedeniyle imzalamaktan imtina ediyorum” şerhi koyarak, karşı oy kullandı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, içki yasağına karşı çıktı: Turizm şehriyiz

İçişleri Bakanlığı’nın “tam kapanma” dönemine ilişkin genelgesinde yer almayan ancak il umumi hıfzıssıhha kurulu kararları ile fiili olarak getirilen tekel bayileri ve marketlerdeki alkol satış yasağı tartışması sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de karara karşı çıktığı öğrenildi. Böcek, kurulun kararlarına alkol satış yasağını içeren ikinci maddesinin altına “Turizm şehri olmamız nedeniyle imzalamaktan imtina ediyorum” şerhi düştü.

Böcek’in şerh düştüğü ve karşı çıktığı maddelerden biri de kurulun 28 Nisan 2021 tarihli kararında marketlerin “inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünlerinin satış reyonlarına” müşterilerin ulaşmasını “engelleyecek fiziki tedbirler” alması gerektiği yönündeki hükümlerinin iptalini içeriyordu.

antalya-buyuksehir-belediye-baskani-bocek-icki-yasagina-karsi-cikti-turizm-sehriyiz-871814-1.

Belediyenin Sağlık İşleri Daire Başkanı Ramazan Akalın’ın ise, marketlere bazı ürünler için satış yasağı getirilen hükümlerin iptal edilmesine “Marketlere tanınan bu hakların, küçük esnaf ve bayilere de tanınması şerhini koyuyorum” diyerek şerh koydu. Atatürk Hastanesi Başhekimi Ali Vefa Sayraç da, marketlerle ilgili olan maddedeki "ibarenin iptal edilmesine" ifadelerine katılmadığını belirtti. (ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol