birgün

23° AZ BULUTLU

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, içki yasağına karşı çıktı: Turizm şehriyiz

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in il umumi hıfzıssıhha kurulunun alkol satışının “tam kapanma” döneminde yasaklanması kararına “Turizm şehri olmamız nedeniyle imzalamaktan imtina ediyorum” şerhi koyarak, karşı oy kullandı.

GÜNCEL 03.05.2021 19:04
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek, içki yasağına karşı çıktı: Turizm şehriyiz
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanlığı’nın “tam kapanma” dönemine ilişkin genelgesinde yer almayan ancak il umumi hıfzıssıhha kurulu kararları ile fiili olarak getirilen tekel bayileri ve marketlerdeki alkol satış yasağı tartışması sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in de karara karşı çıktığı öğrenildi. Böcek, kurulun kararlarına alkol satış yasağını içeren ikinci maddesinin altına “Turizm şehri olmamız nedeniyle imzalamaktan imtina ediyorum” şerhi düştü.

Böcek’in şerh düştüğü ve karşı çıktığı maddelerden biri de kurulun 28 Nisan 2021 tarihli kararında marketlerin “inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv ürünlerinin satış reyonlarına” müşterilerin ulaşmasını “engelleyecek fiziki tedbirler” alması gerektiği yönündeki hükümlerinin iptalini içeriyordu.

antalya-buyuksehir-belediye-baskani-bocek-icki-yasagina-karsi-cikti-turizm-sehriyiz-871814-1.

Belediyenin Sağlık İşleri Daire Başkanı Ramazan Akalın’ın ise, marketlere bazı ürünler için satış yasağı getirilen hükümlerin iptal edilmesine “Marketlere tanınan bu hakların, küçük esnaf ve bayilere de tanınması şerhini koyuyorum” diyerek şerh koydu. Atatürk Hastanesi Başhekimi Ali Vefa Sayraç da, marketlerle ilgili olan maddedeki "ibarenin iptal edilmesine" ifadelerine katılmadığını belirtti. (ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol