birgün

22° AÇIK

Antalya’da ‘ekmeğe zam’ davasında tedbir kaldırıldı, fiyat artırıldı

Antalya’da ekmek satış fiyatı, yüzde 30’luk zam talebinin Antalya Valiliği Ekmek Fiyat Komisyonu tarafından reddedilmesinin ardından davalık oldu. Mahkeme, fiyat üzerindeki tedbir kararını kaldırdı, ekmeğe ‘şartlı zam’ yapıldı.

YEREL 15.06.2021 16:14
Antalya’da ‘ekmeğe zam’ davasında tedbir kaldırıldı, fiyat artırıldı
Abone Ol google-news

BirGün ANTALYA

Antalya’da Valiliğin itirazı üzerine mahkemeye taşınan ekmek zammı için karar çıktı. Mahkeme ekmek fiyatı üzerindeki tedbir kararını kaldırarak 1,5 TL fiyatı olan 200 gramlık ekmeğin 210 grama çıkarılarak 2 TL’den satılmasına izin verdi.

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ve Fırıncılar Odası tarafından alınan karar gereği 1.5 TL olan 200 gramlık ekmeğe, 210 gram ve 2 TL olarak uygulanan zam kararı, Antalya Valiliği'nin itirazı üzerine mahkemeye taşınmıştı.

Dava 10 haziran günü sonuçlandı ve Antalya 4. Asliye Ticaret mahkemesi Antalya Valiliği’ni haksız bularak Valiliğin koyduğu tedbir kararını kaldırdı.

Mahkeme kararının ardından Antalya Fırıncılar Odası yaptığı açıklamayla ekmeğin gramını 10 gram daha artırarak 2.00 TL’den satacaklarını duyurdu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin de kararı sosyal medya hesabından “7. Grup Meslek Komitemizin (Ekmek, un ve unlu mamuller) talebi ve Odamızın girişimi sonucu, Ekmek fiyatlarıyla ilgili mahkemede açılan davada tedbir kaldırıldı. Sektörün talebi doğrultusunda, yeni fiyat listemiz (kilogram fiyatı 9,5 TL) mahkeme sonuçlanana kadar geçerli olacak” diye duyurdu.

Ekmek zammını bazı fırınlar bugün itibariyle uygulamaya başladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol