birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

Antalya'da gözaltılar protesto edildi: Amaç 1 Mayıs eylemini zayıflatmak

GÜNCEL 19.04.2022 18:56
Antalya'da gözaltılar protesto edildi: Amaç 1 Mayıs eylemini zayıflatmak
Abone Ol google-news

Sol Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın, BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, Halkevi Şube Başkanı Gülkan Gülseven ve Halkevi üyesi Ferdi Şabanoğlu’nun gözaltına alınması protesto edildi. Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Attalos Heykeli önünde yapılan eylemde gözaltıların yaklaşan 1 Mayıs eylemini zayıflatmaya yönelik olduğu ifade edildi.


Antalya ve Demokrasi Güçleri adına konuşan Hasan Alkan; "Önümüzdeki hafta sonu işçi sınıfın Birlik Mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs kentimizde de bütün görkemiyle kutlanacak. Açıktır ki kurum başkan ve yöneticilerine yönelik bu saldırı aynı zamanda 1 Mayıs’ı zayıflatmaya yönelik bir girişimdir. Gözaltılara bahane olarak 30 Mart’ta yapılan Kızıldere anması gösterilmiştir. Geçen yıl Eylül ayında yine aynı bahanelerle yine şafak baskınlarıyla çok sayıda kurum yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı. Sosyalist hareketin ve ülkemizin tarihinde önemli bir yer tutan 50 yıl önce hayatlarını kaybeden sosyalist kişiliklerin anılması iktidarı neden bu kadar rahatsız etmektedir. Antalya’da kolluk yasal ve meşru dernek, sendika, parti yöneticilerini karşı şafak baskınlarıyla gözaltına almak işini alışkanlık haline getirmiştir. Bu arkadaşlarımızın hepsi adresleri belli, işyerleri belli kentimizin kurum başkanları ve üyeleridir. KESK/BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol ve Sol Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın, Antalya Halkevi şube başkanı Gülkan Gülseven ve Halkevi üyesi Ferdi Şağbanoğlu bu kentin emek ve demokrasi güçlerinin emektarı, gururu olan arkadaşlarımızdır. Arkadaşlarımızın yanındayız. Arkadaşlarımızı uydurma gerekçelerle kriminalize edemezsiniz. Hiç kimse tarihsel devrimci önderleri anmaktan suç oluşturmaya çalışmasın. Başaramazsınız. Uydurma bahanelerin ardına saklanarak meşru demokratik mücadelemizi karalayamaz yok edemezsiniz.1 Mayıs geliyor ve Antalya halkı bu kentin emekçileri size gereken asıl cevabı meydanlarda verecek," dedi.

Basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Bu sabah yine şafak baskınlarıyla dört arkadaşımız, dört sosyalist, Antalya Emek ve Demokrasi güçlerinin emektarı örgüt yöneticileri gözaltına alındılar. Kentimizin tanınan bilinen dernek, sendika, parti başkanları evleri basılarak gözaltına alındı.
Peki ama neden?
Biz biliyoruz ki; AKP ne zaman siyasi olarak irtifa kaybetse, ne zaman ekonomik kriz derinleşse, ne zaman ülkeyi baskın seçimlere hazırlamaya çalışsa, baskıları artırıyor ülkeyi bir şiddet sarmalının içine sokuyor. Ülkemiz bugünlerde yine bilindik bir atmosferin içine sokulmaya çalışılıyor. Ülkemiz bizzat iktidar eliyle sokulan bir büyük ekonomik krizin içindeyken, emekçiler yoksulluktan, hayat pahalılığından kırılırken halkın sesi olanlara baskı ve şiddet reva görülmektedir.
Önümüzdeki hafta sonu işçi sınıfın Birlik Mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs kentimizde de bütün görkemiyle kutlanacak. Açıktır ki kurum başkan ve yöneticilerine yönelik bu saldırı aynı zamanda 1 Mayıs’ı zayıflatmaya yönelik bir girişimdir.
Gözaltılara bahane olarak 30 Mart’ta yapılan Kızıldere anması gösterilmiştir. Geçen yıl Eylül ayında yine aynı bahanelerle yine şafak baskınlarıyla çok sayıda kurum yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı. Sosyalist hareketin ve ülkemizin tarihinde önemli bir yer tutan 50 yıl önce hayatlarını kaybeden sosyalist kişiliklerin anılması iktidarı neden bu kadar rahatsız etmektedir.
Antalya’da kolluk yasal ve meşru dernek, sendika, parti yöneticilerini karşı şafak baskınlarıyla gözaltına almak işini alışkanlık haline getirmiştir. Bu arkadaşlarımızın hepsi adresleri belli, işyerleri belli kentimizin kurum başkanları ve üyeleridir. KESK/BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol ve Sol Parti Antalya İl Başkanı Aysel Aydın, Antalya Halkevi şube başkanı Gülkan Gülseven ve Halkevi üyesi Ferdi Şağbanoğlu bu kentin emek ve demokrasi güçlerinin emektarı, gururu olan arkadaşlarımızdır.
Arkadaşlarımızın yanındayız. Arkadaşlarımızı uydurma gerekçelerle kriminalize edemezsiniz.
Hiç kimse tarihsel devrimci önderleri anmaktan suç oluşturmaya çalışmasın. Başaramazsınız.
Uydurma bahanelerin ardına saklanarak meşru demokratik mücadelemizi karalayamaz yok edemezsiniz.
1 Mayıs geliyor ve Antalya halkı bu kentin emekçileri size gereken asıl cevabı meydanlarda verecek…
Faşizm yenilecek halk kazanacak"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol