birgün

20° AÇIK

Antalya'da içki yasağı

GÜNCEL 28.04.2017 10:39
Antalya'da içki yasağı
Abone Ol google-news

Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Antalya Valiliği, ev ve alkollü içki satan mekanlar hariç her yerde içki içmeyi yasakladı. Konuya ilişkin Antalya Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaptı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü ve Antalya Valiliği, “çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesini” yasakladı.

Yapılan açıklama şu şekilde:

İl İdaresi Kanunu hükümleri uyarınca, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzen ve güvenliğinin korunması için gereken tedbirlerin alınması, huzur ve güvenlik ile kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi mahallin en büyük mülki amirinin ödev ve görevleri arasındadır.

Bu bağlamda, Antalya il sınırları içerisinde huzur ve güvenliği ile kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçun aydınlatılması amacıyla, kamunun istifadesinde açık park, bahçe ve üzerinde tesis bulunmayan açık alanlarda, belediye sınırları içerisinde, meskun mahallerde, karayollarında, umuma mahsus yerlerde veya umumun istifadesinde sunulan piknik ve ören yeri gibi alanlarda, gar, otogar, meydan, cadde, sokak, tarihi ve kültürel mekanlarda, ibadethaneler ile terk edilen kullanılmayan yapılar, inşaatlar, banka ATM'leri, köprü altları, mezarlıklar, gezinti yerleri vb. ile nerede park halinde olduğuna bakılmaksızın her türlü aracın içerisinde çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesinin yasaklanarak, bu karara uymayanlar hakkında işlenen fiil başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu'nun 32 Maddesini ihlalden işlem uygulanacağına dair Valilik Makamı'nın Olur'ları ile karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

*****

Yasağa CHP’den tepki

CHP'li Kara, Antalya Emniyet Müdürlüğünün Valilik onayı ile getirdiği açık alanlarda içki içme yasağını turizme vurulmuş darbe olduğunu ifade ederek, "Kentimize, demokrasiye, turizme zararlı bir karar ve uygulamadır" dedi

BirGün/Ankara

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara Antalya Valiliği’nin aldığı içki yasağı kararına tepki gösterdi. Kara, yazılı olarak yaptığı açıklamada yasağın Antalya’daki turizme ciddi zarar vereceğini belirtirken, Valiliğin Antalya’da getirdiği içki yasağıyla tüm açık alanların tarif edildiğini söyledi. Kara, "Antalya bir turizm kentidir. Her yıl milyonlarca yabancı turistin geldiği kentimizde bu kararın turistlere anlatılmasını bütün kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Antalya’da turizmin zaten çöktüğü binlerce işletmenin kapandığı bir dönemde bu kararla ülke içinden ya da dış ülkelerden gelecek turistlere Antalya’da ‘şeriat yasaları hüküm sürmektedir, gelme’ denilmektedir’ diye konuştu.

Kaleiçi esnafı tehdit altında
Yaz aylarında Antalya’da yaşayan vatandaşların en büyük eğlencesinin piknik ve mangal olduğunu söyleyen Kara, Valiliğin piknik alanlarında da içki tüketilmesini yasakladığını hatırlattı. Tarihi ve kültürel mekanları da tarif eden yasaklama kararına dikkati çeken Kara, "İlimizin en önemli turizm ve eğlence merkezi olan Kaleiçi’ndeki işletmeler de bu yasak kararı ile tehdit altına alınmıştır" ifadelerini kullandı.

"Yaşam tarzına karışmıyoruz" yalanı
“Cumhurbaşkanının sık sık vurguladığı “Kimsenin yaşam tarzına karışmıyoruz” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Kara, Valiliği kararından bir an önce dönmeye çağırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol