birgün

26° AÇIK

Antalya'da sağlık emekçilerinden eylem: Köleliği dayatan çalışma koşullarına son verin

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde toplanan sağlık emekçileri eylem yaptı. Emekçiler "Güvencesiz, gerçekdışı bahanelerle işimizden edildiğimiz ve köleliği dayatan çalışma koşullarına son verin" dedi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 07.01.2022 13:32
Antalya'da sağlık emekçilerinden eylem: Köleliği dayatan çalışma koşullarına son verin
Abone Ol google-news

BİRGÜN ANTALYA

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi ve Antalya Tabip Odası; sağlık emekçilerinin özlük ve ekonomik haklarında iyileştirme yapılacak olan yasanın halen TBMM gündemine getirilmemiş olmasını protesto etti.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde toplanan sağlık emekçileri adına konuşan SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz “İleri bir tarihe ertelenen yasa tasarısının akıbeti halen belirsizliğini korurken biz sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sorunları çiğ gibi büyümektedir” dedi.

“Yoksulluk sınırının çok altında, açlık sınırının biraz üzerinde kalan düşük gelirleri nedeniyle hepimizden ‘Geçinemiyoruz’ feryadı yükseliyor” diyen Şükran İçöz “Bu ekonomik düzen toplum sağlığı sorunudur” ifadelerine yer verdi.

Şükran İçöz, sağlık emekçilerinin taleplerini şu şekilde sıraladı:

►Özelleştirme politikalarından vazgeçin.

►Koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyin.

►Tüm işkolu emekçilerine emekliliğe yansıyacak şekilde yoksulluk sınırı üzerinde temel ücret uygulamasını başlatın.

►Güvencesiz, gerçekdışı bahanelerle işimizden edildiğimiz ve köleliği dayatan çalışma koşullarına son verin.

►Güvenceli çalışabilme koşullarını sağlayın. Şiddete karşı etkili yasa, güvenli işyerleri ve sağlıklı çalışma ortamları oluşturun.

►Covid-19 başta olmak üzere meslek kaynaklı hastalıklara karşı bütüncül bir meslek hastalıkları yasası çıkarın

►Ağır ve tehlikeli işler kapsamında faaliyet yürüten tüm işkolu emekçileri için 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verin.

Antalya Tabip Odası adına konuşan oda yönetim kurulu üyesi Dr. Aydan İzgi ise şöyle konuştu:

“Hekimlerin ve diş hekimlerinin ekonomik haklarında kısmi düzeltme getiren yasa tasarısı tüm partilerin oybirliği ile kabul edilmesine rağmen, iktidar tarafından geri çekilmiştir. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı tarafından ekranlarda hekimlere zam müjdesi verilmiş ancak hemen ardından tasarının geri çekilmesine dair iki çift söz dahi kurulmamıştır.

Konu, çalışma koşullarımızın her geçen gün kötüleşmesi, şiddetin her geçen gün artmasıdır. En fazla hastalanan ve ölen meslek grubu olmamıza rağmen Covid-19’un meslek hastalığı sayılmamasıdır. Sorun koruyucu değil tedavi edici, kamucu değil özelleştirmeci sağlık anlayışını dayatan kapitalizme teslim olmuş sağlık sistemindedir.”

Sorunun sağlık emekçilerinin hak arama eylemlerinde olmadığını, sorunun sağlıkçıların emeğini çalan, emeğin karşılığını vermemekte direnen bu sistemde olduğunu vurgulayan İzgi, “Toplumun her kesiminden yükselen ‘geçinemiyoruz’ seslerini artık iktidar duymak zorundadır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol