Antalya'da şiddetli yağış

16.12.2018 15:31 GÜNCEL

Antalya'da etkili olan şiddetli yağış nedeniyle bir köprü trafiğe kapandı, yağmur suları nedeniyle denizin rengi değişti.

Kentte sabah saatlerinde başlayan yağış, öğleden sonra şiddetini artırdı. Yaşamı olumsuz etkileyen yağışlar nedeniyle şehrin bazı yerlerinde su taşkınları meydana geldi. Bazı caddeleri kaplayan sular nedeniyle sürücüler güçlükle ilerledi.

Konyaaltı ilçesinden geçen Boğaçayı Deresi taştı. Taşkın nedeniyle Çakırlar mevkisindeki köprü trafiğe kapandı.

Belediye ekipleri köprünün iki girişine iş makineleriyle toprak dökerek araçların geçişini durdurdu. Ekipler daha sonra köprüye geçiş olmadığına dair uyarı tabelası yerleştirdi. Çok sayıda sürücü, köprünün kapalı olması nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı.

Bölge sakinleri, derenin uzun zaman sonra ilk kez bu kadar taştığını söyledi.

antalya-da-siddetli-yagis-542824-1.

Yağış ve kuvvetli rüzgar nedeniyle Konyaaltı Sahili, Kaleiçi Yatlimanı ve falezlerde dev dalgalar oluştu. Vatandaşlar araçlarından inerek sahilde fotoğraf çektirdi.

Boğaçayı Deresi'nin taşıdığı çamurlu su nedeniyle körfezin rengi kahverengiye döndü.

İki kişi mahsur kaldı

Konyaaltı ilçesine bağlı Hisarçandır Mahallesi'ndeki dağlık alanda, 2 doktorun aşırı yağış nedeniyle mahsur kaldığı bildirildi.

Antalya İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Fevzi Timur, yaptığı açıklamada, 2 uzman doktorun, Hisarçandır'daki Çalbalı Dağı'nda aşırı yağış nedeniyle mahsur kaldıkları yönünde ihbar aldıklarını söyledi.

Jandarma ve sağlık ekiplerinin bölgede olduğunu aktaran Timur, AFAD ve UMKE ekilerinin de bölgeye sevk edildiğini kaydetti.

Doktorlarla telefon ile irtibat kurulabildiğini ve sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Timur, doktorların yürüyüş için dağa çıktıklarının tahmin edildiğini aktardı.

Restoranı su bastı, yola kayalar düştü

Kesmeboğazı mevkisindeki derenin taşması sonucu restoranı su bastı. Kemer- Gedelme yolu ise yamaçtan düşen kayalar ve toprak nedeniyle bir süre ulaşıma kapandı. Kemer Belediyesi ekipleri, yolu iş makineleriyle çalışma yaparak, açtı.

antalya-da-siddetli-yagis-542862-1.

Sağanak nedeniyle Ağva Deresi dolarken, akan suyun şiddeti, Kesmeboğazı mevkisinde ve Kiriş'teki Ağva Deresi'nin denizle buluştuğu noktada daha fazla hissedildi.

Öte yandan Ağva Deresi, 2003 yılında tamamen dolmuş ve şiddetli yağmur nedeniyle bölgede sel felaketi yaşanmıştı.