birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 30.01.2020 00:12

Antalya’nın içme suyunda arsenik

Antalya’nın içme suyunda arsenik

Burcu Cansu

Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü 2018 Yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda, Antalya Termessos kaynaklarında plansız biçimde kuyu açılması sebebiyle su debisinin azaldığı ve bunun içme suyunun içindeki arsenik miktarını artırdığı tespit edildi.

Raporda, 21 Mart 2018’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DSİ Hidroelektrik Enerji Daire Başkanlığı’nın yazısına göre, Termessos (Kırkgöz) kaynakları üzerinde izin alınmadan 14 yeni kuyu açıldığı belirtildi. Yazıda, Termesssos bölgesinde yeni açılan 14 kuyu nedeniyle suyun debisinin yaklaşık altı kat düştüğünün yer aldığını kaydeden denetçiler, bu bilginin de eksik olduğunu bildirdi. Denetçiler, bölgede 40 kuyunun bulunduğunu tespit etti.

SEVİYE AŞILDI

21 Mart 2018 tarihli yazıya atıfta bulunulan raporda, şu ifadeler yer aldı: “Yazıda, bölgede plansız açılan kuyular su debisini azalttığı, ortalama kuyu derinliğinin 100 metre olduğu ve yeni kuyularla bu derinliğin artabileceği vurgulanmıştır. Su temini için kaynakta derinlik artması suyun içinde bulunan arsenik oranını artıran bir neden olduğu da düşünüldüğünde bölgede alınan verilerde Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen arsenik seviyesi aşılmıştır. Bölgeye 8 milyon 195 bin TL tutarında içme suyu paket artırma tesisi yatırımı yapılmıştır.”

Antalya Su ve Atık Su İdaresi Genel Müdürlüğü yanıtında, artan arsenik miktarını kabul etti ancak bunun sanayi atıklarından kaynaklanabileceğini de savundu.

KANSER RİSKİ

BirGün’e konuşan Halk Sağlığı Uzmanı Cavit Işık Yavuz, “Arsenik kanserojen bir maddedir. Arsenik su ile uzun süreli alındığında kansere, deride yara ve renk değişikliğine, kabuklanmaya, akciğer ve kalp damar hastalıklarına ve diyabete yol açar” dedi.

Anne karnındaki bebeklerin de arsenikten etkilenebildiğine ve gelişim bozuklukları ortaya çıkabileceğine değinen Yavuz, “Ayrıca erken çocukluk döneminde arsenik etkilenimi, kanserler, akciğer hastalıkları, kalp krizleri ve böbrek yetmezliği nedeniyle erken yaşta ölümlere neden olabilmektedir. Bunun yanında arseniğin bilişsel gelişim, zeka ve hafıza üzerine olumsuz etkileri olduğu da gösterilmiştir” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol