birgün

18° AÇIK

Anti-Emperyalizm ve Bağımsızlık Fikri çıktı

KÜLTÜR SANAT 17.10.2021 07:39
Anti-Emperyalizm ve Bağımsızlık Fikri çıktı
Abone Ol google-news

Kültür Sanat Servisi

Sol Kültür Yayınları’nın ikinci kitap çalışması olan “Anti-emperyalizm ve Bağımsızlık Fikri” çıktı. Birbirinden değerli isimlerin çalışmalarının yer aldığı eser SOL Parti tarafından 8 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilen “Tam Bağımsız Türkiye için Bağımsızlık Konferansı”na katılan isimlerin konuşmaları ve yazılarından oluşuyor.

Kitap Levent Hekim tarafından derlendi, Pınar Yüksek ve Yasin Durak tarafından hazırlandı. Birbirinden değerli düşünürlerin ve anti-emperyalist mücadelenin etkili bir şekilde verildiği 1960-70’li yıllara tanıklık etmiş değerli öznelerin katkıları ile açığa çıkan, gelecek kuşaklar için de kılavuz niteliğinde.

Kitap tanıtım yazısında şu ifadelere yer veriliyor: “Bugün bir taraftan emperyalizmin aşıldığı ve buna bağlı olarak anti-emperyalizmin arkaik kaldığına yönelik iddialarla, bağımsızlığı savunmanın milliyetçilik olduğuna dair liberal fikirlerle karşılaşmaya başladık. Diğer taraftan da emperyalizmi kapitalizmden kopararak ulusal düzeyde ele alan ve ABD’den sözde “özerk” politikaları olumlayarak AKP’yi anti-emperyalist ilan eden kesimlerin oluşturduğu spekülasyonlar ciddi bir şekilde bu ideolojik tahribatı pekiştirdi. Küresel kapitalizmin iddia edildiği gibi demokrasi ve özgürlük değil, kan, gözyaşı ve gericilik getirdiği, bölgesel eşitsizlikleri derinleştirdiği kısa zamanda ortaya çıktı.”

Kitapta yer alan isimler ve çalışma başlıkları şöyle: Korkut Boratav; Emperyalizm Güncel İşleyişi Sol ve Bağımsızlık, Serpil Güvenç, Seyhan Erdoğdu ve Oğuz Türkyılmaz; 68'in Anti-Emperyalist Mücadelesi ve Devrimciler, Taner Timur; Cumhuriyet, Bağımsızlık ve Yeniden Sömürgeleşme Tarihsel Bir Bakış, Aziz Konukman, Ozan Gündoğdu ve Anıl Aba; Ekonomide Bağımlılık ve Bağımsız Bir Ekonomi Politikası, Özge Güneş ve Fevzi Özlüer; Gıda ve Ekoloji Bağımlılık ve Yıkıma Karşı Mücadele, Merdan Yanardağ ve Barış İnce; Siyasal İslam ve Emperyalizm Tarihsel ve Güncel Konumlanma, Hayri Kozanoğlu; Bağımsızlık İçin SOL Program İçin Satır Başları, İbrahim Varlı ve İlhan Uzgel; Emperyalizm, Yeni Dünya ve AKP'nin Dış Politika Açmazları, Bülent Forta ise Emperyalizm ve Anti-Emperyalist Mücadele.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol