Associated Press haber ajansı, Rus Korgeneral Alexander Chaiko'nun, pazar günü SDG'nin askeri yöneticilerinden Mazlum Abdi ile görüştüğünü yazdı. Lübnan merkezli Al-Mayadeen TV ise Chaiko'nun, Suriye hükümet güçlerinin Türkiye sınırı boyunca, sınırın 30 kilometre güneyine kadar konuşlandırılmasını önerdiğini aktardı.

AP: Rus Korgeneral, Suriye’de Mazlum Abdi ile görüştü
Mazlum Abdi (solda) / Alexander Chaiko

ABD merkezli uluslararası haber ajansı Associated Press (AP), Rus Korgeneral Alexander Chaiko'nun, ana gövdesini YPG’nin oluşturduğu Suriye'nin kuzeydoğusundaki Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) askeri yöneticilerinden Mazlum Abdi (Kobani) ile görüştüğünü yazdı.

AP'ye konuşan SDG Sözcüsü Siamand Ali, Korgeneral Alexander Chaiko'nun pazar günü Mazlum Abdi ile bir araya geldiğini bildirdi ve ne konuştuklarına dair ayrıntı vermedi.

AP'nin haberinde, Lübnan merkezli Al-Mayadeen TV'nin görüşmenin içeriğine ilişkin haberi de aktarıldı. Buna göre, Chaiko'nun Abdi ile kuzey sınırındaki gerilimleri ve Türkiye'nin yeni bir kara harekâtını önlemek için neler yapılabileceğini görüştüğü ifade edildi.

Al-Mayadeen TV, Chaiko'nun, Suriye hükümet güçlerinin Türkiye sınırı boyunca, sınırın 30 kilometre güneyine kadar konuşlandırılmasını önerdiğini aktardı.

AP'nin haberinde ayrıca bir diğer SDG Sözcüsü Aram Hanna'nın pazartesi günü Al-Arabiya TV'ye yaptığı açıklamaya yer verildi. Hanna yaptığı açıklamada, Rusların görüşmeler sırasında Türkiye'nin koşullarını öne sürdüğünü söyledi. SDG Sözcüsü, Türk tarafının taleplerini reddettiklerini ifade etti.

ERDOĞAN SİNYAL VERMİŞTİ

Türkiye, 20 Kasım tarihinde Suriye ve Irak'ın kuzeyine hava harekâtı başlatmıştı.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "PKK/KCK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak, terörü kaynağında yok etmek maksadıyla; Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe Kilit Hava Harekâtı icra edilmiştir" denilmişti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, kara harekâtı ile ilgili sinyal vermişti.

Erdoğan, şunları söylemişti:

"Hatay'dan Hakkari'ye kadar güney sınırlarımızın tamamını ülkemiz topraklarını saldırı imkanı bırakmayacak şekilde bir güvenlik şeridiyle kapatma kararlılığımız her zamankinden bugün daha güçlüdür. Gerçekleştirdiğimiz sınır ötesi harekatlarla bu şeridin bir kısmını zaten oluşturduk. Kalanlarını da Tel Rıfat, Münbiç, Aynularab gibi çıbanbaşı yerlerden başlayarak adım adım halledeceğiz.

Hava harekatlarımızı kesintisiz sürdürürken bizim için en uygun olan vakitte karadan da teröristlerin tepesine tepesine bineceğiz. Teröristlerin içine saklanarak kendilerini güvende hissettikleri o beton tünellerin mezarları haline geleceği gün yakındır."

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bugün A Haber'de olası kara harekâtı hakkında yaptığı açıklamada, "Yarın, haftaya veya her an olabilir. Farklı şekilde operasyonlar yapılabilir. Bu operasyonlar her an yapılabilir. Bugüne kadar nasıl yapıldıysa bundan sonra da yapılmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.