birgün

18° AÇIK

AP Türkiye Raportörü: HDP’ye yönelik siyasi yasak, Türkiye demokrasisi için telafi edilemez bir darbe olur

HDP'li isimlerle bir araya gelen Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, görüşmenin ardından sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, "HDP’ye yönelik siyasi yasak, Türkiye demokrasisi için telafi edilemez bir darbe olur" dedi.

SİYASET 02.06.2022 16:43
AP Türkiye Raportörü: HDP’ye yönelik siyasi yasak, Türkiye demokrasisi için telafi edilemez bir darbe olur
Abone Ol google-news

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile görüştü. Amor, "HDP’ye yönelik siyasi yasak, Türkiye demokrasisi için telafi edilemez bir darbe olur" dedi.

AP Türkiye Raportörü Amor, HDP Eş Genel Başkanı Sancar, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ve HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ile bir araya geldi.

Amor, görüşmeye ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımında şöyle dedi:

"HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy ile görüştüğüme çok memnun oldum. Türkiye’deki mevcut siyasi durum ve HDP’ye yönelik baskıları etraflı bir şekilde ele aldık. HDP’ye yönelik siyasi yasak, Türkiye demokrasisi için telafi edilemez bir darbe olur."

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından "Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve ortadan kaldırmayı amaçladığı" gerekçesiyle Halkların Demokratik Partisinin temelli kapatılması ve partinin eş genel başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan'ın da bulunduğu 687 üyeye siyasi yasak getirilmesi talep edilmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun