birgün

16° AÇIK

TEKNOLOJİ 22.12.2020 10:47

Apple 2024’te ‘otomobil’ hedefi koydu, Tesla’nın hisseleri düştü

ABD’li teknoloji şirketi Apple, 2024 yılında kendi batarya teknolojisini kullanarak binek araç üretmeyi planlıyor. Bu haberin ardından Tesla’nın hisselerinde düşüş gözlendi.

Apple 2024’te ‘otomobil’ hedefi koydu, Tesla’nın hisseleri düştü

ABD’li teknoloji devi Apple, elektrikli araç üretmek için kolları sıvadı.

Reuters’in haberine göre, Apple otonom sürüş teknolojisine yönelirken 2024’te bireysel kullanım için otomobil üretmeyi planlıyor. Üretilecek araçta Apple’ın kendi batarya teknolojisi kullanılacak.

Apple’ın hisseleri haber sonrasında hızlı bir şekilde pozitife dönerken Tesla’nın hisseleri de neredeyse yüzde 6,7 düştü.

Pandemiden sonra yeşil bir ekonomik dönüşümün gerçekleşeceği beklentileriyle birlikte elektrikli araç piyasası da büyüyor.

Apple, geçen yıllarda otomobil ürettiği yönündeki haberlerle gündeme gelmişti. Ancak daha sonra şirketin bir otomobil üretmediği, başka firmalara satmak adına bir sürücüsüz otomobil sistemi geliştirdiği aktarılmıştı. Bu projenin başında Apple’da yapay zeka çalışmaları yapan John Giannandrea’ın olduğu öğrenilmişti.

AB’NİN 2030 ÖNGÖRÜSÜ

Avrupa Birliği Komisyonu daha önce yayımladığı bir çalışmasında 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullanımda olmasının hedeflendiğini belirtmişti. Rapora göre, Avrupa yollarında 2030 yılına kadar en az 30 milyon elektrikli otomobil ve 80 bin sıfır emisyonlu tır yer alacak. Otonom araç teknolojileri yaygınlaştırılacak.

Uber yaptığı bir açıklamada, uygulamadaki tüm araçların 2040’a kadar elektrikli olacağını duyurmuştu. Sürücülere, elektrikli araçlara geçmeleri için, 2025 yılına kadar 800 milyon dolar değerinde yardım yapılacağını belirten şirket, yardımların bir kısmının araç alımlarında indirimler ya da kiralama kolaylığı şeklinde olacağını söylemişti. .

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla ise küresel otomotiv sektöründeki zayıf satışlara karşın 2020'de 500 bin otomobil teslim etme hedefi olduğunu belirtmişti.