birgün

27° AÇIK

TEKNOLOJİ 12.11.2019 16:18

Apple'a cinsiyetçilik davası

Apple'a cinsiyetçilik davası

New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafından başlatılan soruşturmanın nedeni cinsiyetçilik. ABD'li bir çiftin kart limitlerini karşılaştırması sonucu olay soruşturmaya kadar ulaştı.

Yazılım geliştiricisi olan David Heinemeier Hansson ve eşi Jamie Hansson, Apple Card'a sahip. İkili kartlarındaki limitleri karşılaştırınca beklemedikleri bir tabloya ulaştı. Jamie'nin kredi puanının David'e göre daha yüksek olmasına rağmen, David'in kartının daha yüksek limite sahip olduğunu gördüler.

Limit arttırılma talebinin reddedilmesi üzerine soruşturma açılan Apple Card Twitter'da da pek çok kişinin tepkisini çekti. Konuyla ilgili olarak Apple kurucularından biri olan Steve Wozniak'da açıklama yaptı. Kendi kartının eşininkine oranla 10 kat daha yüksek limite sahip olduğunu belirtti.

Ağustos ayında piyasaya sürülen Apple Card, Goldman Sachs bankası ile ortak bir proje. Ortaya çıkan detaylar için cinsiyetçilik yapıldığı iddiası ile soruşturma açıldı.

AA

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız