birgün

20° AÇIK

Apple, Çin'deki tüm mağazalarını kapatıyor

ABD'li teknoloji devi Apple, koronavirüs salgını nedeniyle Çin'deki tüm mağazalarını en az 9 Şubat'a kadar kapatma kararı aldı

DÜNYA 01.02.2020 12:59
Apple, Çin'deki tüm mağazalarını kapatıyor
Abone Ol google-news

Koronavirüsü dünya genelinde panik yaratmaya devam ediyor. Çin’de başlayan salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 259’a yükselirken, ülkelerin yanı sıra çok uluslu şirketler de acil duruma geçti.

Çin’de faaliyet gösteren birçok marka faaliyetlerini askıya alırken, bunlar arasına ABD’li teknoloji devi Apple da katıldı. Şirket, ülkede yer alan tüm mağazalarını ve ofislerini en az 9 Şubat’a kadar kapatma kararı aldı.

Apple’dan yapılan yazılı açıklamada, “Sağlık uzmanlarının yaptığı uyarıların ardından Çin’deki tüm mağaza ve ofislerimizi 9 Şubat’a kadar kapatıyoruz” denildi.

Şirket, mümkün olan en kısa süre içerisinde mağazaları yeniden açmak istediklerini de ekledi.

Geçtiğimiz günlerde İsveç merkezli mobilya devi IKEA da ülkedeki 14 mağazasını geçici olarak kapattığını açıklamıştı. Daha önce de ABD merkezli kahve zinciri Starbucks, Çin'deki yaklaşık 4300 şubesinden yarısını geçici olarak kapatma kararı almıştı. Facebook ise çalışanlarının Çin’e gidişine kısıtlama getirerek, sadece özel izinle bu ülkeye gidişe onay vereceğini duyurmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol