birgün

16° AZ BULUTLU

Apple'dan ciddi güvenlik açığı uyarısı: Sistemlerinizi güncelleyin

Apple; iPhone, iPad ve Macbook'ları etkileyen ciddi bir güvenlik sorunu tespit edildiğini duyurdu. Kullanıcılarına cihazlarının işletim sistemlerini güncellemeleri çağrısı yaptı.

TEKNOLOJİ 19.08.2022 11:33
Apple'dan ciddi güvenlik açığı uyarısı: Sistemlerinizi güncelleyin
Abone Ol google-news

Apple; sistem açığı sebebiyle iPhone 6S ve sonraki tüm iPhone modellerini, 5'inci jenerasyon ve sonrasında çıkan iPadlerin, tüm iPad Pro ve iPad Air 2 modellerini ve MacOS monterey kullanan tüm Mac bilgisayarları etkileyen ciddi bir güvenlik sorunu tespit edildiğini duyurarak kullanıcılarına cihazlarının işletim sistemlerini güncellemeleri yönünde çağrı yaptı.

Apple tarafından yapılan iki güvenlik duyurusunda, bilgisayar korsanlarının güvenlik açığını kullanarak cihazların kontrolünü tamamen ele geçirme tehlikesi olduğu bildirildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre; söz konusu açığa yönelik olarak sistem güncellemesi yayınlayan Apple, güncellemenin tüm kullanıcılara önerildiği notunu paylaştı.

Guardian'a konuşan SocialProof Security güvenlik şirketinin CEO'su Rachel Tobac, sistem açığının hackerların bu cihazların tüm yönetici erişimini ele geçirebilecekleri ve bu şekilde cihazın sahibi gibi işlem yapabileceklerini anlamına geldiğini söyledi.

Tobac, özellikle kamuoyunun gözünün önünde bulunan aktivist, gazeteci gibi kişilerin "sofistike, devlet boyutunda casuslukların hedefinde olabileceğini belirterek", sistem güncellemesini hızla yapması gerektiğinin altını çizdi.

Apple sistem açığından kaç kullanıcının etkilendiği bilgisini paylaşmadı.

İsrailli NSO Group gibi ticari casusluk programları geliştiren şirketlerin bu gibi sistem açıklarını kullandıkları biliniyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun