birgün

13° AÇIK

Apple'ın güvenlik açığı bulundu

BİLİŞİM 29.11.2017 17:30
Apple'ın güvenlik açığı bulundu
Abone Ol google-news

Açıklara ve saldırılara karşı sağlamlığı ile bilinen Apple’ın Mac bilgisayarlarında kullandığı son işletim sistemi olan Mac OS High Sierra’da çok kritik bir açık keşfedildi.

Bilgisayar işletim sistemlerinde en güvenli kullanıma sahip işletim sistemi olduğu belirtilen Apple’ın Mac bilgisayarlarında kullandığı Mac OS'da güvenlik açığı bulundu.

haber.sol.org'un haberine göre, Türkiye Yazılım Ustalığı Topluluğu’nun kurucusu olan Lemi Orhan Engin Twitter’dan Apple Destek’e ulaşarak Root hesabının şifresindeki önemli hatayı bildirdi:

MacOS High Sierra'yı kullanarak, kilitli bir Mac bilgisayarda yalnızca "root" kullanıcı adıyla giriş yaptığınızda bir şifreye ihtiyacınız kalmıyor.

Bir Apple sözcüsü, "Bu sorunu çözmek için bir yazılım güncellemesi üzerinde çalışıyoruz" dedi. Eğer bir Mac ve High Sierra kullanıcısıysanız (ki bu arada Apple işletim sistemini Mac kullanıcılarına güncellemeyle ücretsiz olarak sunuyor) bu basit açığı basit birkaç adımla kapatabilirsiniz. Sistemdeki Misafir kullanıcılarını kapatabilir veya kök yani root hesabının parolasını değiştirebilirsiniz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun