birgün

20° AÇIK

Apple tarihinde bir ilk: Bir mağazada çalışanlar sendikalaşma kararı aldı

ABD'nin Maryland eyaletinde, teknoloji devi Apple firmasının perakende çalışanları sendikalı olmak için kendi aralarında oylama yaptı. 33 "hayır" oyuna karşı 65 "evet" çıktı. Böylece Towson Apple mağazası çalışanları, ülkede sendikayı kabul eden ilk Apple çalışanları oldu. Sırada New York’taki Apple çalışanları var.

DÜNYA 19.06.2022 14:29
Apple tarihinde bir ilk: Bir mağazada çalışanlar sendikalaşma kararı aldı
Abone Ol google-news

ABD’de Baltimore'un dışındaki Towson Town Alışveriş Merkezi'nde bulunan Apple mağazasında çalışan yaklaşık 100 işçi sendikalaşmak için sandık başına gitti.

Towson Apple mağazası çalışanları, 33 "hayır" oyuna karşı 65 "evet" oyu ile ülkede sendikayı kabul eden Apple çalışanı ilk grup oldu.

Sendika Başkanı Robert Martinez Jr, "Towson'daki Apple mağazası çalışanlarının bu tarihi zafere ulaşmak için sergilediği cesareti alkışlıyorum. Ülke genelinde binlerce Apple çalışanının gözleri bu seçimdeydi" ifadesini kullandı.

Amerikan medyasında çıkan haberlere göre Apple, sendikalaşma konusunda uzman bir avukatlık şirketiyle çalışanları sendikadan caydırmak için çalışmalar yaptı.

Apple firmasından konuya ilişkin bir açıklama yapılmazken, New York ve Atlanta'daki Apple perakende mağazalarının da ileriki günlerde sendikalaşmak için seçime gitmeyi planladığı kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol