birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 19.12.2019 10:53

Arama motoru Google ve hizmetlerinde aksaklık yaşandı

Arama motoru Google ve servislerinde yaklaşık bir saat erişim sorunu yaşandı. Google sözcüsü ve Ulaştırma Bakanlığı konu ile ilgili açıklama yaptı.

Arama motoru Google ve hizmetlerinde aksaklık yaşandı

Arama motoru Google'da bir çok ülkeyi kapsayan erişim sorunu yaşandı. Google’da meydana gelen yavaşlama sunduğu tüm hizmetlerde aksamaya neden oldu.

Google'a erişimde Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, ABD, Sırbıstan ve 18 ülkede sorunu yaşandı. Türkiye'de ise erişim sorunu özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya'da illerinde etkisini gösterdi. Ayrıca YouTube, Gmail, Google Analytics ve arama sayfası çalışmadı.

İnternet trafiğini gözlemleyen NetBlocs da, Google'ın yanı sıra Youtube ve Gmail'e de bazı ülkelerden girilemediğini duyurdu. NetBlocs, sorunun en yoğun etkilediği yer olarak Türkiye'yi işaret etti, sorunun hükümetlerin sansür girişimlerinden kaynaklanmadığını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Google servislerinin çökmesiyle ilgili açıklama yaptı. Sayan, “Türkiye’deki operatörlerimizden kaynaklı bir arıza bulunmamaktadır” dedi.

google-coktu-mu-663882-1.

Google Sözcüsü erişim probleminden dolayı özür diledi

Webrazzi’nin haberine göre, kullanıcıların bugün yaşadığı Gmail, Google Drive, Takvim, Google Play ve Chrome tarayıcısını etkileyen problemin kimlik doğrulama sistemindeki bir arızasından kaynaklandığı düşünülüyor. Konu ile ilgili konuşan Google sözcüsü, kullanıcılardan özür dilerken, sorunun devam etmesi halinde Apps Status Dashboard‘un takip edilmesi gerektiğini iletti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol