birgün

10° AÇIK

SAĞLIK 25.09.2021 10:28

Araştırma: Covid-19'a karşı aşılanan annelerin sütünde antikor gelişiyor

Araştırma: Covid-19'a karşı aşılanan annelerin sütünde antikor gelişiyor

Dış Haberler Servisi

Yeni bir araştırma, Covid-19 aşısı uygulanan annelerden alınan süt örneklerinin bebekleri enfeksiyona karşı potansiyel olarak koruyabilecek antikorlar içerdiğini ortaya çıkardı.

Sağlık alanında çalışan 21 emziren annenin sütünün analiz edildiği araştırma kapsamında, ABD'de Florida Üniversitesi bünyesinde hizmet veren bir hastanede Aralık ayından Mart ayına kadar Pfizer ve Moderna aşıları uygulanan katılımcılar değerlendirildi.

Independent'ın haberine göre, annelerin kan ve sütleri; aşı öncesi, ilk doz sonrası ve ikinci doz sonrası olmak üzere 3 aşamada test edildi. Buna göre, araştırmacılar ikinci dozun ardınan anne sütünde immunoglobulin A antikorlarında 100 kat artış gözlemledi.

Söz konusu araştırmanın kıdemli yazarlarından Dr. Joseph Larkin, tam olarak gelişmiş bir bağışıklık sistemi olmayan ve aşılanmak için çok küçük olan bebeklerin anne sütünün enfeksiyona karşı bağışıklığı güçlendirebileceğini belirtti.

Anne sütünde bulunan antikorların bebekleri Covid-19'a karşı koruyup korumadığının, şayet koruyorsa ne ölçüde koruduğunun henüz belirlenmediğini söyleyen araştırmacılar, bu alanlarda çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol