birgün

22° AÇIK

Araştırma: Gıda alerjisi olan kişilerin Covid-19'a yakalanma riski daha düşük

ABD'de "The Journal of Allergy and Clinical Immunology" isimli dergide yayınlanan bir araştırmada, gıda alerjisi bulunan bireylerin bilinen Covid-19 virüsüne yakalanma riskinin daha düşük olduğu ortaya çıktı.

SAĞLIK 02.06.2022 13:48
Araştırma: Gıda alerjisi olan kişilerin Covid-19'a yakalanma riski daha düşük Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

ABD'de yapılan bir araştırmada gıda alerjisi bulunan bireylerin SARS-CoV-2 olarak bilinen yeni tip koronavirüs (Covid-19) virüsüne yakalanma riskinin daha düşük olduğu ortaya çıktı.

Science Alert'te yer alan habere göre, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yapılan araştırma, alerjisi olanların koronavirüs konusunda avantajlı olduğuna işaret ediyor.

Araştırmaya katılan 4 binden fazla kişinin yarısı kendilerine gıda alerjisi, astım, egzama veya alerjik rinit teşhisi konduğunu iddia etti.

‘ENFEKTE OLASILIĞI YÜZDE 50 DAHA DÜŞÜK’

Araştırmada, gıda alerjisi olan bireylerin ise enfekte olma olasılığının yüzde 50 daha düşük olduğu gözlendi.

Öte yandan, bazı çalışmalar alerjik astımın şiddetli Covid-19 vakalarından koruduğunu öne sürerken, son araştırmada alerjik astımın virüsün ilk enfeksiyonundan korunamadığını ortaya koydu.

Yeni bulguların arkasındaki nedenler için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtilirken, araştırmanın Covid-19'un önlenmesi için yeni yollar sunması bekleniyor.

Araştırma, "The Journal of Allergy and Clinical Immunology" adlı dergide yayınlandı.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun