birgün

9° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 18.02.2020 14:38

Araştırma: Kediler sizi gözleriyle öpüyor

Araştırma: Kediler sizi gözleriyle öpüyor

Araştırmalar kedilerin sevgilerini göstermelerinin bir yolunun da gözlerinden geçtiğini ortaya koydu. 'Kedi öpücüğü' adı verilen durumda kediler karşılarındaki kişiye odaklanarak bakıp gözlerini yavaşça kırpıyorlar.

Evrim Ağacı'nda yer alan habere göre; karşı tarafa ilgilerini özellikle kuyruk hareketiyle gösteren kedilerin bir başka yöntemi de göz hareketleri. Bir kedinin mırlama, sürtünme, kafasını sürtme, yalama ve kuyruğunu dikleştirme hareketlerini gerçekleştirmesi bilinen sevgi gösterme biçimleri olarak biliniyor.

arastirma-kediler-sizi-gozleriyle-opuyor-689862-1.

Keşfedilen bir başka davranış ise 'kedi öpücüğü' olarak adlandırılıyor. Normalde göz göze bakmayı tehdit olarak algılayan kedilerin aralarında bağ olan kişilere karşı da gözleriyle mesaj verdiği ortaya çıktı.

Kediler, kedi öpücüğünü gözlerinizin tam içine bakıp, gözlerini yavaşça kırparak yaparlar.Kediniz size kedi öpücüğü attığında, ona aynı şekilde yavaşça göz kırparak karşılık verirseniz, sizi anlayacaktır. California Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi kedi davranış uzmanı Mikel Delgado, kedi öpücüğü hakkında şöyle dedi:

"Kediler tipik olarak korktuklarında veya gerildiklerinde göz temasından kaçınırlar. Kızdıklarında ve saldırganlaştıklarında gözlerini dikip bakarlar. Gözlerini dikmeden veya kaçırmadan yavaşça göz kırpmalarını bir rahatlık ve güven belirtisi olarak yorumluyoruz. Buna sevgi de diyebiliriz."

arastirma-kediler-sizi-gozleriyle-opuyor-689863-1.

Veteriner davranış bilimci Wailani Sung ise şöyle yazdı: "Her zaman tavsiyem, kedin göz kırpmalarını takip etmenizdir. Bunu yaptıklarında, parmağınızı onlara uzatarak koklamalarını sağlamanızdır. Eğer kedi, o kişiyle daha fazla etkileşime açıksa, parmağı koklayacak ve yüzünü parmağa sürmeye çalışacaktır. Kimi zaman başlarını eğerek de ilgi gösterebilirler. Eğer kedi geri çekilir veya parmağınıza pençe atmaya çalışırsa bu, onun o kişiyle fiziksel bir etkileşime geçmek istemediğinin net bir göstergesidir."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız