birgün

7° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 28.04.2020 12:52

Araştırma: Koronavirüse yakalananlar ömürlerinden 10 yıl kaybediyor

Koronavirüs üzerine yapılan bir çalışmaya göre, Kovid-19’un ciddi ölçüde yaşam beklentisi süresini kısalttığı görüldü

Araştırma: Koronavirüse yakalananlar ömürlerinden 10 yıl kaybediyor

Tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını üzerine yapılan araştırmalarda hastalığın başka sonuçları da olduğu ortaya kondu.

İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin bütün varolan kronik hastalıkları da gözönüne alındığında yaşamlarından ortalama 10 ila 13 yılın üzerinde süre kaybettikleri hesaplandı.

Çalışmanın başında yer alan Dr. David McAllister, bu sürenin koroner kalp hastalığı gibi sorunlarla benzer bir süre kaybı olduğunu, insanların ve hükümetlerin hastalığın etkilerini hafife almamaları gerektiğini ifade etti.

İTALYA'DAKİ VERİLER DEĞERLENDİRİLDİ

İtalya'da Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaşları ve sağlık durumları dünyada Covid-19'a yakalanmamış ancak benzer sağlık durumunda olup hayatını kaybeden insanların verileri ile karşılaştırıldı

Bu karşılaştırma için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Güvenli Anonim Bilgi Ağı (SAIL) verileri ve İngiltere Sağlık Veri Tabanı'nda yer alan bilgiler kullanıldı.

Oluşturulan raporda hayatını kaybetmiş olan kişilerin, Covid-19'a yakalanmamış olsalardı mevcut sağlık durumları ile ortalama kaç yıllık bir hayat beklentileri olduğu hesaplandı.

Buna göre insanlarda hali hazırda kronik hastalıklar olmasa dahi koronavirüs hastalığının ciddi ölçüde yaşam beklentisi süresini kısalttığı görüldü.

McAllister'ın çalışması bağımsız değerlendirme sürecinden geçmeyi bekliyor.

COVİD-19 ÇOK SAYIDA BELİRTİLERİ TESPİT EDİLMİŞTİ

ABD’de yapılan çalışmalarda, dünya genelinde 3 milyondan fazla insana bulaşan ve 210 binden fazla kişinin de hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs, hastalığa yakalanan kişinin akciğerlerinde farklı derecelerde hasar bırakabildiği belirtilmişti.

Hastalığın ayrıca akciğer ile birlikte kalpte de hasarlar bırakabildiği ifade edilmişti.

Yine ABD’de yapılan bir araştırmada, Çin’de hastalığa yakalanan kişilerde nörolojik semptomların görüldüğü, konuşma ve koordinasyon bozukluğu belirtilerin oluştuğu kaydedilmişti.

Glasgow Üniversitesi’nin araştırmasına ulaşmak için tıklayınız.


Kaynak: Independent Türkçe

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol