birgün

7° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 08.01.2021 10:29

Araştırma: Pfizer-Biontech aşısı İngiltere ve Güney Afrika'daki mutasyonlara karşı da etkili

Araştırma: Pfizer-Biontech aşısı İngiltere ve Güney Afrika'daki mutasyonlara karşı da etkili

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD'de Pfizer tarafından gerçekleştirilen bir laboratuvar çalışmasına göre, Pfizer ve Biontech'in Covid-19 aşısı İngiltere ve Güney Afrika'da tespit edilen ve yüksek düzeyde bulaşıcılığı bulunan yeni anahtar mutasyona (mutant) karşı işe yarıyor.

Reuters'in haberine göre, Pfizer ve Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim insanlarının henüz bağımsız değerlendirmeden geçmemiş çalışmasında, aşının N501Y olarak adlandırılan spike protein mutasyonunu nötralize etmede etkili olduğu bulundu.

Söz konusu araştırma aşının uygulandığı kişilerden alınan kan örnekleri üzerinde gerçekleştirildi.

Pfizer'ın baş araştırmacısı Phil Dormitzer, "Şu ana kadar (bu yeni mutantla birlikte) 16 farklı mutasyonda aşıyı denedik, ve hiçbirinin önemli bir etkisi yok" diye konuştu ancak "bu 17inci'nin de etki etmeyeceği anlamına gelmediğini" sözlerine ekledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol