birgün

22° PARÇALI BULUTLU

Araştırma: Türkiye, gelecek yıla dair en umutsuz insanların yaşadığı ülke

Ipsos'un 28 ülke arasında yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de yaşayanların yüzde 63'ü gelecek yıl yaşam standardının daha da düşeceğini düşünüyor. Türkiye bu oranla Ipsos'un 28 ülke arasında yaptığı son araştırmada gelecek yıla dair en umutsuz insanların yaşadığı ülke olarak öne çıktı.

GÜNCEL 15.08.2022 12:16
Araştırma: Türkiye, gelecek yıla dair en umutsuz insanların yaşadığı ülke
Abone Ol google-news

Ekonomik krizin etkisini giderek artırdığı Türkiye'de yurttaşlar geçim sıkıntısıyla boğuşmaya devam ediyor.

Sözcü'den Özlem Ermiş Beyhan'ın Ipsos Araştırma'nın verilerinden yaptığı aktarıma göre; Türkiye'de yaşayanlar, dünyada önümüzdeki yıl harcanabilir gelirinin düşeceğini en fazla düşünenler. Aynı zamanda yurttaşlar elektrik ve doğal gaz gibi faturalarını ödemekte de zorlanacaklarını düşünüyor.

Ipsos'un 28 ülke arasında yaptığı araştırma, vatandaşın önümüzdeki yıl enflasyonun daha da fazla can acıtacağına inandığını ortaya koydu.

Türkiye'de yaşayanların yüzde 63'ü ise gelecek yıl yaşam standardının daha da düşeceğini düşünüyor. Türkiye bu oranla Ipsos'un 28 ülke arasında yaptığı son araştırmada gelecek yıla dair en umutsuz insanların yaşadığı ülke olarak öne çıktı. Araştırmaya göre; dünyada önümüzdeki yıl harcanabilir gelirinin düşeceğini en fazla düşünenler TC vatandaşları.

'GELECEK YIL GEÇEN YIL ALABİLDİKLERİMİ ALAMAYACAĞIM' DİYENLERİN ORANI YÜZDE 80'

Araştırmaya Türkiye'den katılanların yüzde 58'i önümüzdeki yıl gerekli harcamaları yaptıktan sonra elinde kalan harcanabilir gelirin azalacağını düşünüyor. Bu oran global ortalamada yüzde 40 ile Türkiye'nin çok altında. Önümüzdeki ay elektrik gaz gibi faturalarını ödemekte zorlanacaklarını düşünenlerin oranı da Türkiye'de yüzde 73'e kadar çıkmış durumda. Türkiye'de insanların yüzde 80'i “gelecek yıl geçen yıl alabildiklerimi alamayacağım” diyor. Bu oranla Türkiye gelecek yıla dair en endişeli insanların yaşadığı ülke olarak öne çıkıyor. Türkiye'de vatandaşların yüzde 87'si gelecek 6 ay içinde enerji faturalarının artmasını, yüzde 88'i ise gıda fiyatlarının artmasını bekliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol