birgün

21° AÇIK

Araştırma: Ülkede en stresli grup işsizler ve öğrenciler

YAŞAM 08.04.2022 06:30
Araştırma: Ülkede en stresli grup işsizler ve öğrenciler
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Pandeminin etkisi devam ederken 39 ülkeden 33 bin 236 kişi ile yapılan ‘Sağlık Araştırması’ yaşam tarzında meydana gelen değişiklileri ortaya koydu. BAREM Araştırma’nın gerçekleştirdiği çalışmaya göre Türkiye stres konusunda dokuzuncu sırada. Yurttaşların yüzde 40’ı çok sıklıkla stres yaşadığını ifade ederken en stresli grup sırasıyla işsizler, öğrenciler ve 18-34 yaş grubu. Araştırmada, Türkiye’ye dair öne çıkan verilerden bazıları şöyle:

•Sıklıkla iyi uyuduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 50. Üst gelir grubu toplumun diğer kesimlerine göre daha rahat uyuyor. Ev kadınları içinde iyi uyuduğunu söyleyenlerin oranı yalnızca yüzde 41.

•18-34 yaş grubunda sağlıklı beslenme oranı düşük. Sağlıklı beslenmeye en uzak kesimler en alt gelir grubu ve işsizler.

•Sigara kullanım oranında ülke üçüncü sırada. En fazla sigara tüketenler sırasıyla erkekler, esnaf, ücretli ve maaşlı çalışanlar ve işsizler.

•Düzenli egzersiz yaptığını söyleyenlerin oranı geçen yıla göre 3 puan arttı, yüzde 24’e ulaştı.

•Araştırmada sağlığa olumsuz etkisi olduğu düşünülen bazı alışkanlıklar da incelendi. Bunlar stres, sigara ve alkol kullanımı olarak sıralandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol