birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 15.05.2020 13:03

Arınç bir kez daha Pelikancıların hedefinde

Geçtiğimiz aylarda "KHK faciadır" çıkışıyla Pelikancılardan tepki toplayan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, bu kez de koronavirüs salgını sonrası camilerde okunan dua ve salavatlar için şikayet edince hedefe kondu. Arınç için sosyal medyada "#İstifaEtArınç" etiketi açıldı

Arınç bir kez daha Pelikancıların hedefinde

Bülent Arınç, gazeteci Kemal Öztürk'e verdiği röportajda minarelerden okunan dua ve Salavat-ı Şerifeden rahatsızlık duyduğunu söyledi. Bu sözlere Pelikan yapılanmasına yakın isimlerden tepki geldi. Tepki sosyal medyada "#İstifaEtArınç" etiketine kadar taşındı.

Arınç, "Hergün yatsı ezanı okunuyor. Camide kimse yok. cemaat de yok zaten. Namaz da kılınamıyor. Ama arkasından aziz kardeşim 15 dakika salavatlar, Mevlid-i Şerif’ler, dualar… Böyle bir şey bir defa olur benim bildiğim. Hergün Mevlid-i Şerif gibi ezanın arkasından öğlen de var böyle bir şey daha kısa, ikindi de var böyle bir şey daha kısa. İnsanları nefret mi ettiriyoruz yoksa insanların dini duygularını daha mı canlı tutuyoruz. Sen iyi bir iletişim uzmanısın bu konuda anketçilere bir şeyler sorsalar iyi olur. Bana kalırsa ben bu bir ‘bid’at’tir diyorum" dedi.

Arınç’a istifa çağrısında bulunan Star gazetesi yazarı Ersoy Dede, “Külliye’ye ‘yük alma’ya gidin, yük olmaya değil. Yeter artık Bülent Arınç. Sessizce istifa et” diye yazdı.

Vatandaşlara yönelik tehditleriyle gündemde olan tetikçi Fatih Tezcan da "Şahsım #analizmerkezi ve Sibertürk olarak 15 Temmuz Şehit ve Gazi Aileleri’nin #istifaetarınç çağrısına tam destek veriyoruz! Biz bu ve bunun gibi davasını satmış tipleri Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın yakınında görmek istemiyoruz!" diye yazdı.

Sevda Noyan'ın komşularını öldürmekle itham ettiği programın sunucusu olan Esra Elönü de Arınç'ı hedefe alarak, "Hakikat kir tutmaz lakin kirli de olsa temizliği sizin aklamaya çalıştıklarınız yapmasın bir zahmet!Ona 251 şehidin ruhu karar versin. Salavatı Şerif’lerden duadan rahatsız olduysanız hırsınız sizi 15 Temmuz Gecesi müezzin döven faşistlerle aynı noktaya getirmiş.#istifaetarinc" diye yazdı.

Pelikancı akademisyenlerden Selman Öğüt de “Bulunduğun konuma yakışmıyorsun! ‘Yine nasıl bir çam devirecek’ diye herkesi tedirgin ediyorsun! Salavatlardan bile rahatsız oluyorsun!” diyerek etikete destek verdi.

Bülent Arınç Sevda Noyan'ın açıklamalarını değerlendirip, "milletin başörtüsünden nefret edeceğini" söyledi. Dini hayatlarda zayıflama olduğunu gözlemlediğini belirten Arınç "Başörtülüden, camilerden nefret eder hale gelecekler diye korkuyorum" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız