birgün

11° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 18.11.2020 14:07

Arjantin'de Covid-19'dan etkilenen ailelere yardım için 'servet vergisi' alınacak

Arjantin'de hükümet, koronavirüsten etkilenen ailelere yardım programlarını finanse etmek için servet sahiplerinden vergi yoluyla 300 milyar peso toplamayı amaçlıyor.

Arjantin'de Covid-19'dan etkilenen ailelere yardım için 'servet vergisi' alınacak

Arjantin hükümeti, yeni tip koronavirüsten (Covid-19) etkilenen ailelere yardım programlarına finansman sağlamak amacıyla, 2.5 milyon dolardan fazla servete sahip vatandaşlarından 'servet vergisi' alacak.

Habertürk'ün Reuters'ten aktardığına göre, Arjantin Kongresi Alt Meclisi, Covid-19'dan etkilenen ailelere yardım programlarını finanse etmek amacıyla büyük servet sahiplerinden vergi yoluyla yaklaşık 300 milyar peso (3.750 milyar dolar) toplamayı amaçlıyor.

Hükümetin desteklediği yasa teklifine göre, 2.5 milyon dolardan fazla servete sahip olan yaklaşık 12 bin kişi yüzde 2 oranında sabit vergi ödeyecek. Servet arttıkça vergi oranı da artacak.

Vergiden toplanan para, istihdamı artırmak amacıyla sağlık ekipmanı satın almak, refah sübvansiyonlarını finanse etmek ve küçük ve orta ölçekli şirketlere kredi için kullanılacak.

Resmi rakamlara göre Arjantin'de 35 binden fazla insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Başkan Alberto Fernández, salgının da şiddetlendirdiği ekonomik resesyonun ortasında, aralık ayında göreve geldi. Fernández salgından ağır etkilenen aileleri korumak için kamu harcamalarını keskin bir şekilde artırdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız