birgün

21° AZ BULUTLU

BİLİM 02.04.2021 12:28

Arjantin'de T-Rex'e benzeyen yeni bir dinozor türü keşfedildi: 'Korkuya neden olan'

Arjantin'de T-Rex'e benzeyen yeni bir dinozor türü keşfedildi: 'Korkuya neden olan'

Arjantin'de paleontologlar, "Llukalkan aliocranianus" olarak adlandırılan ve ''korkuya neden olan sıradışı kafatası'' anlamına gelen yeni bir dinozor türü keşfetti.

Arjantin'de yaşayan yerli kızılderili halk Mapuçelerin dilinde Llukalkan "korkuya neden olan" , "aliocranianus" ise Latince "sıradışı kafatası" anlamına geliyor.

Arjantin'deki San Luis Ulusal Üniversitesinden paleontolog Federico Gianechini, CNN'e keşifle ilgili verdiği bilgilerde, yaklaşık 80 milyon yıl önce var olan yaratığın, küçük kolları ve geniş arka bacakları ile Kretase dönemindeki etobur ''abelisaurid'' dinozor ailesine ait ve ünlü dinozor türü Tyrannosaurus rex'e benzediğini söyledi.

arjantin-de-t-rex-e-benzeyen-yeni-bir-dinozor-turu-kesfedildi-korkuya-neden-olan-859922-1.

Gianechini, bu türün kafataslarının alışılmışın dışında olduğunu, kafasındaki çıkıntıların muhtemelen bir iguana veya Gila canavarına benzediğini kaydetti.

Arjantin'in Río Negro ve Neuquén eyaletlerini kapsayan bir kaya kütlesi olan jeolojik oluşum Bajo de la Carpa'da bulunan dinozor kalıntılarıyla ilgili ayrıntılar, ''Journal of Vertebrates Paleontology'' dergisinde yayımlandı. (AJANS BİZİM)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol