birgün

27° AZ BULUTLU

SİYASET 08.12.2018 09:14

Arslan’ın yargılandığı davada sona gelindi

Arslan’ın yargılandığı davada sona gelindi

Hüseyin Şimşek

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan’ın FETÖ’ye üye olma iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 25’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren yargılamanın yedinci duruşmasında Murat Arslan’ın yanı sıra YARSAV eski başkanları Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Mustafa Karadağ’ın yanı sıra Avrupa’daki hukuk birlikleri MEDEL ile İAJ temsilcileri ve çok sayıda izleyici hazır bulundu.

Arslan’ın avukatları, mahkeme başkanının değişmesi nedeniyle “vicdani” kanaat oluşması ve dosyaya iletilmeyen evrakların talep edilmesi için soruşturmanın genişletilmesi ve duruşmanın ertelenmesi talebinde bulundu. Arslan’ın FETÖ üyesi olmadığını ve ‘sol’ görüşlü olduğunu ifade eden avukatlar, ifadesi tutuklama gerekçeleri arasında yer alan gizli tanık ‘Defne’nin de yeniden dinlenmesini talep etti. Arslan’ın aleyhine tanıklık eden kişilerin tanıklıklarının ‘yeterli’ sayılamayacağını ve bu tanıkların bile FETÖ üyesi olmadığını ifade ettiğini hatırlatan avukatlar, uzun tutukluluktan şikâyet etti. Arslan’ın darbe girişimi sırasında İngiltere’de olduğunu, ardından ailesi ile birlikte Türkiye’ye döndüğünü hatırlatan avukatlar, tahliye talebinde bulundu. Avukatların soruşturmanın genişletilmesi istemini reddeden mahkeme, karar için duruşmayı erteledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız