birgün

19° AÇIK

YAŞAM 05.06.2021 18:12

Arthur Staats yaşamını yitirdi

Çocuk yetiştirmede kullanılan “time-out” (mola) yönteminin babası Arthur Staats, Honolulu’daki evinde yaşamını yitirdi

Arthur Staats yaşamını yitirdi

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çocuk yetiştirirken çocukların kontrolden çıktıkları anlarda uygulanması önerilen time-out (mola) yönteminin babası olarak kabul edilen psikolog Arthur W. Staats, 97 yaşında Honolulu’daki evinde yaşamını yitirdi.

Ünlü psikoloğun oğlu Peter Staats, Manoa’da Havwaii Üniversitesinde görev yapan babasının kalp rahatsızlığı nedeniyle evinde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Psikolojik davranışçılık diye adlandırılan alanı geliştirilmesiyle debilinen Staats’ın geliştirdiği “time-out” (mola) yöntemi, çocuğun istenmeyen davranışı gerçekleştiğinde ilgisini çekebilecek uyarıcıların olmadığı başka bir ortama gönderilerek orada kalmasıdır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol