birgün

16° AZ BULUTLU

Artvin Belediyesi işçileri: Gerçek kadro istiyoruz

DİSK/Genel İş tarafından belediye işçilerine kadro verilmesi talebi ile Artvin Belediyesi önünde basın açıklaması düzenlendi. Sendika İş Yeri Temsilcisi Yeşim Sancal, belediye şirketlerinde çalışan işçilerin diğer işçiler gibi kadroya geçirilmesi gerektiğini ve ilave tediye hakkının derhal verilmesi çağrısını yaptı.

ÇALIŞMA YAŞAMI 23.09.2022 14:15
Artvin Belediyesi işçileri: Gerçek kadro istiyoruz
Abone Ol google-news

Dilan ŞAHİNBAŞ

DİSK/Genel İş tarafından belediye işçilerine kadro verilmesi talebi ile Artvin Belediyesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Merkezi hükümet bizlerin haklarını yıllardır sömürdü ve artık buna dur diyoruz. 1 Ekim’de Meclis açıldığı zaman gerçek anlamda ya bu haklarımızı vereceksiniz ya vereceksiniz” denildi.

DİSK/Genel İş Artvin Şubesi tarafından Artvin Belediyesi’nde çalışan şirket işçilerinin kadroya geçirilmesi talebiyle bugün geniş katılımlı bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Artvin Belediyesi önünde yapılan ve Sendika İş Yeri Temsilcisi Yeşim Sancal’ın okuduğu basın açıklamasına DİSK/Genel-İş Artvin Temsilcisi Selim Bilgin, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yavuz Dinç ve sendika üyesi belediye işçileri katıldı.

Sancal, DİSK/Genel-İş’in belediye işçilerinin hakları için inatla ve yılmadan mücadele etmeye, ülke ve gelecek için emek ve demokrasi talebini ısrarla ve kararlılıkla sürdürmeye, işçi sınıfının hakları ve özgürlükleri için örgütlenmeye ve güçlenmeye devam ettiğini belirterek, “Gelir eşitsizliği, yüksek enflasyon, fahiş faturalar, açlık sınırı altındaki ücretler, işçilerin geçinmesini ve insanca yaşamasını olanaksız hale getiren ağır koşullar yaratmıştır. Bu koşullar altında ayrımcılık, güvencesizlik ve eşitsizlik yayılmaya devam ediyor. Belediye şirket işçileri uzun zamandan beri büyük bir eşitsizlik ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. İşçiler için bu ayrımcılığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin adı ‘Kadro Aldatmacası’dır. Sendikamız söz konusu ayrımcılık ve adaletsizliğe karşı ‘belediye işçileri de kamu işçisidir’ diyerek eylemler basın açıklamaları yaptı. Her eylemimizde ve açıklamamızda ‘gerçek kadro istiyoruz, belediye işçileri kamu işçisidir. Ayrımcılık son bulsun haklarımız verilsin’ dedik” ifadelerini kullandı.

"İLAVA TEDİYE HAKKI DERHAL TANINMALIDIR"

Belediye şirket işçilerinin kadro ve ilave tediye hakkının verilmesi gerektiğinin altını çizen Sancal, şöyle devam etti: "696 sayılı KHK ile beraber kamuda çalışan taşeron işçilerden merkezi idare bulunanlardan doğrudan kadroya geçerken; belediyelerde çalışan işçiler ise ne yazık ki kadro yerine belediye şirketlerine geçiş yapmıştır. Bu durum 450 bine yakın belediye işçisinin ayrımcılığa uğramasına ve ayrımcılığa mağduriyetine neden olmuştur. Bunun en somut örneği, kamu işçisinin yararlandığı 52 günlük ilave tediye hakkından belediye şirketlerinde çalışan işçilerin yararlanamamasıdır. KİT’lerde çakışan işçilerin ilave tediye hakkı bulunurken belediye şirketlerinde çalışan işçilerin ilave tediye hakkı olmaması da ayrıca hukuksuzdur.”

Sancal, bu mağduriyetin bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini ve belediye şirketlerinde çalışan işçilerin de diğer işçiler gibi kadroya geçirilmesi gerektiğini ayrıca ilave tediye hakkının derhal verilmesi gerektiğini vurguladı.

TALEPLER

Sancal açıklamasının sonunda taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Belediye işçilerinin sesi olan DİSK/Genel-İş, bugün buradan ilan ettiği talepleri, bundan sonra yurdun dört bir yanına daha güçlü taşımaya kararlıdır. Gelin bu mücadeleyi hep birlikte büyütelim. Gelin sesimizi hep birlikte büyütelim. Hükümet ve belediye işverenleri belediye işçilerinin bu sesine kulak vermelidir. Belediye işçilerine kadro ve ilave tediye hakkı istiyoruz. Taşerondan kadroya geçen işçilerin zorunlu emekli edilmesini kabul etmiyoruz.”

Basın açıklamasının sonunda Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin bir konuşma gerçekleştirerek, “Bu bir lütuf değil. Hakkınız olanı istiyorsunuz. Belediyeler ayrı bir bütçesi olan, ayrı idaresi olan kurumlar dolayısıyla genel idare gibi değil. Hükümetin genle idare için almış olduğu kararlar belediyelerde uygulanmıyor. Bu süreç temelden düzenlenmesi gerekiyor. Arada bir fark olmamalı. Biz geldiğimiz günden beri kadrolularla işçileri eşit düzeye getiremesek bile Bel-Yap personelinin arasındaki aynı işi yapıp da farklı maaş alan çalışan şu an Artvin Belediyesi’nde yok. Yeterli bir durum değil ama en azından çalışma barışını sağladığımızı düşünüyorum” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol