birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Artvin’de her köşe madenlere teslim

Artvin’in her karışı maden şirketlerine teslim. TEMA’nın raporuna göre tarım alanlarının yüzde 47’si, meraların yüzde 54’ü maden için ruhsatlandırıldı: Geçimi hayvancılık olan kentte durumun vahameti ortada.

YAŞAM 14.07.2021 06:39
Artvin’de her köşe madenlere teslim
Abone Ol google-news

Yaren ÇOLAK

Ülkenin dört bir yanı talan ve ranta teslim. Topraklar karış karış sermaye şirketlerine peşkeş çekilirken yaşam alanları iktidar eliyle yok ediliyor. TEMA Vakfı ‘Artvin Çevresinde Madencilik Haziran 2021’ isimli raporunu yayımladı. Raporda, Cerattepe başta olmak üzere 25 yılı aşkın bir süredir maden şirketlerinin hedefi haline gelen Artvin’in her karışının maden için ruhsatlandırıldığı kaydedildi.

2020 yılı Nisan ayında yayımlanan “Kazdağları Yöresi’nde Madencilik” çalışmasının devamı niteliğinde olan rapor, ülke genelinde madencilik faaliyetleri nedeniyle karşı karşıya kalınan tehditleri ve bunun maden mevzuatına ilişkisini ortaya koymak amacıyla hazırlandı. Artvin’in ekolojik önemine dikkat çekilen raporda, bölgedeki endemik bitki ve hayvan türleri sıralandı.


TARIM ALANLARI ŞİRKETLERE TESLİM

Raporda, tarım alanlarının yüzde 47’sinin; meraların ise yüzde 54’ünün madenler için ruhsatlandığına dikkat çekilerek şu ifadeler yer aldı: “Artvin’in geçim kaynaklarının önemli bir bölümünün hayvancılık olduğu düşünüldüğünde durumun vahamet ortaya çıkmakta.”

Raporda önce çıkan veriler şöyle:

• Doğal sit alanı gibi farklı koruma statüleriyle korunan alanların yüzde 47’sinde madencilik yapılabilir.

• Artvin ve çevresindeki milli parkların yüzde 84'ü maden ruhsat alanları ile ruhsatlandırıldı.

• Korunması gereken taşınmaz kültür varlığı kategorileri ile koruma altına alınmış alanların yüzde 23’ü madenlere ruhsatlı.

• Maden ruhsat alanlarının en fazla yayılış gösterdiği ilçelerin başında ise yüzde 94’lük ruhsatlılık oranı ile Artvin Merkez, yüzde 96’lık oran ile Murgul, yüzde 91’lik oran ile Rize’nin Fındıklı ilçeleri yer alıyor. Şavşat ve Ardanuç dışındaki tüm ilçelerde yüzölçümlerinin yüzde 70’inden fazlası madenlere ruhsatlı.

GEREKLİ ADIMLAR ATILMIYOR

‘Arazi kullanım planlamasına ve koruma yaklaşımına’ ihtiyaç olduğu vurgulanan raporda, şu ifadeler yer aldı: “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nu arazi kullanım planlarının hazırlanması konusunda gerekli hükümleri içerse de kanunun yasalaştığı 2005 yılından bu yana maalesef önemli bir ilerleme kaydedilemedi. Maden Kanunu’nda yapılan değişiklikler bizi neredeyse her karışı madenler için ruhsatlandırılmış bir Artvin ile karşı karşıya bıraktı. Milyonlarca yılda oluşmuş doğal varlıkların ve binlerce yıllık kültürün varlığını devam ettirebilme hakkı madencilik ruhsatlarının faaliyete geçmesiyle yok olacak. Raporla önemli alanları madencilik faaliyetlerine kapatan bir kanuna ihtiyaç olduğu görülüyor.”

artvin-de-her-kose-madenlere-teslim-898825-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun