birgün

4° AÇIK

YEREL 08.04.2020 08:07

'Artvin’de madencilik faaliyetleri durdurulsun'

'Artvin’de madencilik faaliyetleri durdurulsun'

Yeşil Artvin Derneği, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Artvin Valiliği İl Pandemi Kurulu Başkanlığı’na yaptığı başvuruda, Murgul Maden ve Artvin Cerattepe’de sürdürülen madencilik faaliyetleri ile Yusufeli’nde sürdürülen baraj çalışmasının neden sonlandırılmadığını sordu.

Dernek, bilgi edinme başvurusunda şu ifadeleri kullandı: “Bütün önlemler bir arada insan sayısını azaltmaya dönük iken ve neredeyse bütün işkollarında buna uyulmakta iken halen Murgul Maden’de, Artvin Cerattepe’de sürdürülen madencilik faaliyeti ile Yusufeli’de sürdürülen baraj çalışmasının neden sonlandırılmadığı anlaşılamamaktadır. Yüzlerce işçinin bir arada olumsuz koşullarda çalışıyor olması, bu işçilerin vardiya sonrası servislerle şehir merkezine getirilmesi büyük tehlike yaratmaktadır. Sayın bakanın bir hastanın 16 kişiye hastalık bulaştırdığı sözü dikkate alınarak bu çalışmalara acilen son verilmelidir. Çalışan işçilerin mağduriyeti önlenerek ücretli izne ayrılmaları çok önemli bir tedbir olacaktır.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız