birgün

15° HAFİF YAĞMUR

YEREL 08.04.2020 08:07

'Artvin’de madencilik faaliyetleri durdurulsun'

'Artvin’de madencilik faaliyetleri durdurulsun'

Yeşil Artvin Derneği, Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Artvin Valiliği İl Pandemi Kurulu Başkanlığı’na yaptığı başvuruda, Murgul Maden ve Artvin Cerattepe’de sürdürülen madencilik faaliyetleri ile Yusufeli’nde sürdürülen baraj çalışmasının neden sonlandırılmadığını sordu.

Dernek, bilgi edinme başvurusunda şu ifadeleri kullandı: “Bütün önlemler bir arada insan sayısını azaltmaya dönük iken ve neredeyse bütün işkollarında buna uyulmakta iken halen Murgul Maden’de, Artvin Cerattepe’de sürdürülen madencilik faaliyeti ile Yusufeli’de sürdürülen baraj çalışmasının neden sonlandırılmadığı anlaşılamamaktadır. Yüzlerce işçinin bir arada olumsuz koşullarda çalışıyor olması, bu işçilerin vardiya sonrası servislerle şehir merkezine getirilmesi büyük tehlike yaratmaktadır. Sayın bakanın bir hastanın 16 kişiye hastalık bulaştırdığı sözü dikkate alınarak bu çalışmalara acilen son verilmelidir. Çalışan işçilerin mağduriyeti önlenerek ücretli izne ayrılmaları çok önemli bir tedbir olacaktır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol