birgün

22° AZ BULUTLU

ÇEVRE 15.12.2017 12:14

'Artvin diye yazılır mücadele diye okunur'

Artvin Çevre Platformu’nun düzenlediği Cerattepe için imza kampanyamıza ilgi büyüyor. Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Prof. Dr. Aykut Çoban ve TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük Cerattepe için başlatılan imza kampanyasına katıldı.

'Artvin diye yazılır mücadele diye okunur'

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Artvin halkı doğasını tahrip edip, yaşam alanlarını yok eden başta Cerattepe projesi olmak üzere bölgedeki madenlere, hidroelektrik santrallerine (HES), Yeşil Yol Projesi'ne ve taş ocaklarına karşı başlatılan imza kampanyasına ilgi yoğun bir şekilde devam ediyor.

Çevre Platformu'nun başlatmış olduğu imza kampanyasına halkın yanı sıra ünlüler, iş adamları ve siyasilerde destek veriyor. Son olarak Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, ÖDP Eş Başkanı Alper Taş, Prof. Dr. Aykut Çoban ve TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Küçük’te imza kampanyasına katıldı.

Nazlıaka: Çünkü bu mesele sadece Artvin halkının meselesi değil

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka imza kampanyasına katılmasını şu şekilde açıkladı: “Cerattepe’ye sahip çıkmak için başlatılan imza kampanyasına bende katıldım. Herkesi bu kampanyaya katılmaya davet ediyorum. Çünkü bu mesele sadece Artvin’in meselesi değildir, bu sorun Türkiye’nin sorunudur doğasına yaşamına sahip çıkan bütün insanların sorunudur onun için hepimiz bu sorunun bir parçasıyız. Diyorlar ki burada biz sadece bir noktaya gireceğiz, bu aynen insanın vücuduna şırıngayla zehir verilmesi gibidir. Onun için Artvin’ine, yeşiline, doğana sahip çık Artvin diye yazılır mücadele diye okunur. Bizlerde bu mücadelenin bir parçası olacağız ve eminim kazanacağız."

Taş: “ Artvin doğasıyla, tarihiyle zengin”

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ise “Artvin Doğasıyla, tarihiyle, kültürüyle çok zengin bir ilimiz. Madencilik faaliyetini Artvin’i zenginleştirmek olarak önümüze koyuyorlar, bu faaliyetler Artvin’i zenginleştirmiyor, Artvin’i yoksullaştırıyor. Artvin zaten doğasıyla iklimiyle tarihiyle zengindir. Bu zenginliğe dokunmasınlar, Artvin’i kendi doğasıyla baş başa bıraksınlar diyorum” dedi.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir de "bizler yerel yönetici olarak görevimiz var olan yer altı yer üstü varlıkları muhafaza etmektir. Herkesi bu güzel coğrafyayı korumaya davet ediyorum" dedi.

Prof. Dr. Aykut Çoban ise; "Artvin halkının doğasını korumak için verdiği mücadeleyi çok önemli ve değerli buluyorum. Umarım Artvin halkının verdiği bu mücadele ülkemizde ve tüm dünyada çevre mücadelesi verilen bölgelerde örnek olur" ifadelerini kullandı.

İmza sırasında konuşan TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Küçük de "Artvin’in bu güzel doğasına saldırıya başlamış olabilirler ama Artvinliler Türkiye’nin dört bir bölgesinden bunun aşılamaz olduğunu bu imza kampanyasıyla bir kez daha göstereceğini düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız