birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 04.04.2021 07:50

Artvin’in kâbusu yangınlar eski tesisattan kaynaklı

Artvin’in kâbusu yangınlar eski tesisattan kaynaklı

Artvin, son aylarda yaşanan büyük çaplı yangınlarla sarsıldı. Yusufeli ilçesine bağlı Dereiçi köyünde 17 Mart’ta çıkan yangında 52’si konut olmak üzere, ahır ve samanlıklarla birlikte 193 yapı yandı. Merkeze bağlı Ortaköy köyünde ise üç gün önce çıkan yangında 11 ev ile 3 ahır ve 8 samanlık kül oldu.

Artvin’de her yıl 70 dolayında yangın çıkıyor. Uzmanların konuyla ilgili hazırladığı raporlara göre, bu yangınların tamamı yetersiz elektrik tesisatı, soba ve baca kaynaklı.

Çoğu ahşap ve eski olan evlerde 30-40 yıllık elektrik tesisatları televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik cihazları kaldıramıyor. Yangınlara sobalardan sıçrayan kıvılcımlar ile ahır ve samanlıkların yanına yakılan ateşler ve bacaların temizlenmemesi de neden oluyor.

Diğer yandan kentte tarıma elverişli olan az sayıda araziyi daha verimli kullanmak isteyenler, evlerini iç içe inşa ediyor. Böylece bir evde başlayan yangın, bitişiğindeki evlere kolayca sıçrıyor. Kentte çıkan yangınlarda yerleşim yerlerinin uzaklığı ve köy içi araç yolunun uygun standartlarda olmaması, itfaiyenin alevlere müdahalesini zorlaştırıyor.

Her yıl bu yangın korkusunu yaşıyoruz

Artvin Belediyesi İtfaiye Müdürü Ercan Cebeci, “27 yıllık itfaiyeciyim, Ortaköy’de 7-8 yangına geldim. Hepsinde sebep elektrikti. Ahşap evlerdeki elektrik tesisatları çok eski. Vatandaşların bu tesisatları değiştirmesi çok maliyetli” dedi. Ortaköy Köyü Muhtarı Yaşar Uğural da yangınların çoğunun elektrik tesisatlarından kaynaklandığını belirterek, “Ne yazık ki her yıl bu yangın korkusunu yaşıyoruz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol