2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Cengiz’i koruyan Artvin Valiliği , Kanadalı Inmet Mining şirketini yargıya taşımış. 2008’de ruhsatı iptal edilen şirket “çevreye geri dönüşümü olmayan zararlar vermekten” yargılanıyor.

Abone Olgoogle-news
Artvin Valiliği Kanadalı şirkete çevreci!

Ömer Şan - Özel Haber

Cerattepe’de daha önce maden çalışmaları yapan ve Riza İdare Mahkemesi tarafından 2008 yılında maden arama ruhsatı iptal edilen Kanadalı Inmet Mining şirketini Artvin Valiliği ‘çevreye verdiği zarar’ nedeniyle yargıya taşımış.

olaganustu-hal-doneminde-bile-gorulmemis-yasak-115026-1.

Artvin’in bin 700 rakımlı Cerattepe bölgesinde maden arama ve çıkarma faaliyetleri yürüten Inmet Mining şirketinin ruhsatı Artvinlilerin tepkisi ve Yeşil Artvin Derneği’nin başvurusu üzerine 2008 yılında iptal edildi. Şirketin Danıştay’a yaptığı itiraz 2009 yılında reddedildi. Rize İdare Mahkemesinin verdiği karar ile işletmeci firmanın bölgeyi terk etmesi sonrası ise ‘bölgede yaşanan çevre katliamının hesabını kim verecek’ tartışmaları başlamış, Artvin Valiliği de konu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına ‘suç duyurusunda’ bulunmuştu.

Şirketin çalış maları sırasında Artvin il Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından bölgede yapılan inceleme ve analizlerde çalışmaların bölgeye geri dönüşümü olmayan zararlar verdiği belirlenmiş; söz konusu şirket tarafından bölgede açılan galeri içerisinde biriken ağır metal yüklü suların yeterince arıtımı yapılmadan doğaya verildiği belirlenen çalışmalar sonrasında şirkete para cezası kesilmişti. Yapılan işlemlerin ardından Artvin Valiliği söz konusu şirket hakkında Artvin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunması ile Artvin Sulh Ceza Mahkemesinde 2008/118 Esas sayılı dosya ile devam eden davada ilgili maden şirketi “çevreyi kirletmek ve çevreye geri dönüşümü olmayan zararlar vermek” suçu ile yargılanmasına başlanmıştı.

Hükümet yasayı değiştirdi
Yaşanan gelişmelerin ardından maden şirketlerinin Artvin’e bir daha uğramayacağı beklenirken; AKP hükümeti Maden Yasasının bir maddesine, ‘Her ne şekilde olursa olsun maden alanlarındaki arama-çıkarma çalışmalarıyla ilgili ruhsatların iptal edilmesi durumunda, Bakanlığın kamu yararı gördüğü alanlar yeniden ruhsatlandırmaya açılır’ şeklindeki değiştirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu değişikliğe dayanarak, Cerattepe bölgesindeki maden sahası için 17 Şubat 2011’de yeniden ihale sürecini başlatarak, bölgeyi maden aramalarına açtı.

olaganustu-hal-doneminde-bile-gorulmemis-yasak-115027-1.

Olağanüstü hal direnişe engel olmadın Dayanışma çağrısına yanıt verip yola çıkan yurttaşlar kente sokulmadı ancak binlerce Artvinli kent meydanına toplanıp idareye ve Cerattepe’de maden aramak isteyen Cengiz Holdinge mesaj vermeyi ihmal etmedi. Engellemelere rağmen kentin simgeleri arasındaki boğalar Artvin Boğacılar Birliğinin üyeleri tarafından kent merkezine indirildi. Boğaların üzerine ‘Artvin’de madene hayır’ yazan boğa sahipleri, boğalarını kent merkezinde dolaştırdı. Yasak kararlarına karşın Artvin tarihinin en kalabalık eylemi için meydanda buluşan yurttaşlar, “Her yer Artvin, her yer direniş,” “Vali buraya hesap vermeye,” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı. Kente ulaşamayan bütün destekçilere selam gönderildi.