birgün

16° AÇIK

Asbestli gemiyi hiçbir ülke sökmedi

ÇEVRE 19.07.2022 09:22
Asbestli gemiyi  hiçbir ülke sökmedi
Abone Ol google-news

Aycan KARADAĞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Brezilya donanmasına ait asbest barındıran Nae Sao Paulo adlı geminin İzmir Aliağa’da sökümüne ilişkin bakanlıktan ilk açıklama geldi.

Bakan Murat Kurum, geminin 9 ton asbest barındırdığını belirterek, kararın uluslararası kurallara göre alındığını söyledi.

Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şube Başkanı Mehlika Koç, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Gemi nükleer silâh yüklü, nükleer denemelerde kullanılmış; Yemen, Libya, Yugoslavya Dalmaçya kıyılarında halklara karşı Fransız emperyalizminin çıkarları için kullanılmış savaş gemisidir. Tehlikeli atık yükü sadece asbest değildir. Çok daha önemlisi radyoaktivite yüklü olmasıdır. Genellikle 20 yaş ve üzeri gemilerin yapımında izolasyon maddesi olarak kullanılan asbestin sökülmesi, geçici ve nihai depolanması, hurda gemilerde faaliyet türlerine göre farklı türde tehlikeli atıkların önemli ölçüde çevre kirliliği oluşturma riski bulunmaktadır. Bu gemiyi Hindistan sökmedi. Geri gönderilirken radyasyon yayıyor olması nedeniyle, Mısır hükümeti Süveyş Kanalından geçmesine izin vermedi. İşte sökülmek istenen gemi bu” diye konuştu.

Öte yandan Koç, geminin ikizi Clemenceau uçak gemisinin İngiltere’de söküm öncesi raporlarına göre 760 ton asbest tespit edildiğini hatırlattı. İzmir’in Aliağa'da geçen ay Gökhan Han isimli gemide asbest bulunduğu uzmanlar tarafından tespit edildi. Asbest Söküm Uzmanları Derneği gemide asbest bulunduğunun işçilerden gizlendiğini ve istenmesine rağmen koruyucu kıyafet verilmediğini öne sürdü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun