birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 28.12.2019 00:06

Asgari ücret açlık sınırıyla yarışıyor

2 bin 324 lira olarak belirlenen asgari ücret yine sefaleti aşamadı. Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırı ile zamlı tutar arasında sadece 162 lira fark var. BİSAM’a göre ise 4 kişilik bir aile, yapılan zam ile her öğüne sadece 32 kuruş ekleyebilecek

Asgari ücret açlık sınırıyla yarışıyor

HABER MERKEZİ

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) aralık ayı açlık sınırını 2 bin 162 lira 70 kuruş olarak açıkladı. Buna göre Asgari Ücret Komisyonu’nun 2020 yılı için belirlediği 2 bin 324,70 TL olan asgari ücretle açlık sınırı arasında sadece 162 lira fark var. Türk-İş yoksulluk sınırını ise 7 bin 44 lira 62 kuruş olarak belirledi.

Açlık sınırıyla arasındaki fark sadece 162 lira

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) araştırmasına göre belirlenen 2 bin 162 lira 70 kuruş olan açlık sınırı 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade ediyor. 7 bin 44 lira 62 kuruş olarak belirlenen yoksulluk sınırı ise gıda, giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı anlamına geliyor. Evli olmayan, çocuksuz bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 649 lira 75 kuruş olarak hesaplandı.

Harcama tutarı 60, zam ise 10 lira arttı
Türk-İş raporunda, “Dört kişilik bir ailenin sadece mutfak masrafı için yapması gereken harcama tutarı son bir ayda 60 lira arttı. Son bir yıl itibarıyla mutfağa gelen ek yük ise 222 lira oldu” ifadelerine yer verildi. Ancak yeni zamla asgari ücret günlük sadece 10 lira artış gösterdi.
Zamdan gıdaya sadece 3,8 TL ayırılabilecek.

DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin (BİSAM), TÜİK ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verileri üzerinden yaptığı hesaplamaya göre ise eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir asgari ücretli, aldığı zammın (AGİ dahil) günlük sadece 3.8 TL’sinin gıdaya ayırabilecek.

Zam, her öğün için yalnızca 32 kuruş

BİSAM’a göre zamlı ilk ücretini Şubat 2020 tarihinde alacak olan asgari ücretli, aldığı zam miktarının yüzde 28.7’sini gıdaya ayırabilecek. Zamdan günlük gıda harcamasına kalacak pay her bir aile ferdi için öğün başına 32 kuruşa denk geliyor.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2 bin 324,70 TL olarak belirlediği 2020 yılı asgari ücreti Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı ‘bir kişinin aylık asgari geçim tutarı’ olan 2 bin 331 liranın da altında kalıyor.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretin kabul edilebilir bir tarafının olmadığını belirterek “2 bin 324 lira bizim beklentilerimizin çok altında. TÜİK’in açıkladığı bir işçinin aylık gıda harcama rakamın bile altında. Açlık sınırına yakın bir rakam” dedi.

“Yeni asgari ücret rakamının kabul edilebilir tarafı yok” diyen Atalay, şöyle devam etti: “2 bin 324 lira bizim beklentilerimizin çok altında. TÜİK’in açıkladığı bir işçinin aylık gıda harcama rakamın bile altında. Açlık sınırına yakın bir rakam. 20 milyona yakın insan bu rakamla geçiniyor. Açıklanan rakamının enflasyonun üzerinde olduğu söyleniyor. İyi de bir de sokakta insanın yaşadığı enflasyon var. Hiçbir şey vermeseler elektrik ve doğal gaza yapılan zam kadar asgari ücreti artırsalardı.”

Asgari Ücret Görüşmelerinde yer alan Türk-İş bir işçinin aylık asgari yaşam maliyetini 2 bin 578 lira olarak belirlemiş ve bunun altında kalan hiçbir rakamı müzakere etmeyeceğini belirtmişti. DİSK ise asgari ücretin net 3 bin 200 lira olması gerektiğini vurguluyordu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız