birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Asgari ücret için açıkladığı 'kırmızı çizgileri' tepki çeken Atalay'dan açıklama

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, açlık sınırı olarak açıkladıkları 7.785 TL'nin kırmızı çizgileri olduğunu söylemesi üzerine gelen tepkilerle ilgili konuştu. Atalay, "Açlık sınırını sanki asgari ücret olarak kabul etmişiz gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Emekçilerimiz rahat olsun, biz verilmesi gereken mücadeleyi en iyi şekilde vereceğiz" dedi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 03.12.2022 08:08
Asgari ücret için açıkladığı 'kırmızı çizgileri' tepki çeken Atalay'dan açıklama Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Çalışanları asgari ücret pazarlıklarında temsil edecek Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada asgari ücret için 7.785 lirayı "kırmızı çizgi" göstermesi üzerine gelen tepkilere yanıt verdi.

Sözcü gazetesine konuşan Atalay, "Açlık sınırını sanki asgari ücret olarak kabul etmişiz gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Ben pazarlık masasında bana sorulduğunda, açlık sınırı ortada ben bunun üzerini konuşacağım demek istedim. Bugüne kadar açlık sınırının altında zam aldığımız da oldu. Ama tabanın isteği bu yöndeydi" ifadelerini kullandı.

Televizyondaki programda açlık sınırındaki bir ücretin, asgari ücret olarak kabul edilip edilmeyeceği sorulduğunu belirten Atalay, “Ben de bu soruya karşılık olarak bunu kesinlikle kabul etmeyeceğimizi, zaten onun bir açlık sınır olduğunu, bu tutarın üzerinde gelecek teklifleri görüşebileceğimizi söyledim. Yayını izleyenler benim ne demek istediğimi çok daha iyi anlarlar. Emekçilerimiz rahat olsun, biz verilmesi gereken mücadeleyi en iyi şekilde vereceğiz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun 7 Aralık ve 14 Aralık'ta yapacağı toplantılar öncesinde açıklamalarda bulunmuş, katıldığı bir televizyon programında sunucunun sorduğu, “4 kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için gerekli rakamı 7.785 TL olarak açıkladınız. Bu rakamın altında bir rakam masada kabul edilebilir mi” sorusuna şöyle cevap vermişti:

“Bizim adımıza kabul edilmesi mümkün değil. Onun üstüne çıkmak gerekiyor. Bizim hesabımıza göre gıdada artış yüzde 138. Çalışma Bakanı'nın niyetinden şüphem yok. İşçi, dar gelirli, esnaf, kasaba gidiyor, markete gidiyor. Neyin ne olduğunu biz A'dan Z'ye biliyoruz.”

Yüzde 85'i aşan enflasyonun altında ezilen çalışan milyonlar tüm dikkatleri ile asgari ücret görüşmelerini takip ederken, Atalay'ın açıklamaları hayal kırıklığı yaratmıştı.

TÜRK-İş'in, çalışanların geçim koşullarındaki değişimi gösteren Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'na göre kasım ayında 4 kişilik ailenin “açlık sınırı” 7.786 lira oldu. Araştırmada “yoksulluk sınırı” ise 25.365 lira olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 10.171 lira olarak belirlendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol