birgün

2° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 30.12.2020 09:46

Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de

2021 yılında geçerli olacak asgari ücretle ilgili karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Asgari ücret geçen yıla oranla yüzde 21.56 oranında zamlanarak 2 bin 324 TL’den 2 bin 825 TL’ye çıktı.

Asgari ücret kararı Resmi Gazete’de

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında geçerli olacak asgari ücretin belirleneceği dördüncü ve son toplantısını pazartesi günü gerçekleştirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk toplantı sonrası yaptığı açıklamada 2021 yılında uygulanacak asgari ücretin bekar bir işçi için brüt 3 bin 577 TL 50 kuruş, net 2.825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini açıkladı.

Böylece asgari ücrete yüzde 21.56 oranında zam yapılmış oldu. Evli ve üç çocuklu bir çalışan ise 3 bin 13 lira 72 kuruş asgari ücret alacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararda, belirlenen ücrete işçi temsilcilerinin muhalefet ettiği belirtildi.

asgari-ucret-karari-resmi-gazete-de-822903-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol